Buďme lidé

28. února 2017 v 18:49
Dnes jsem se rozhodl nevěnovat se nějaké fotbalové aktualitě, ale pouvažovat nad jednou dlouhodobou fotbalovou otázkou. Máme ve fotbale zavést video? Už roky jsme svědky vášnivé diskuze o tom, zda má dojít k této velké fotbalové reformě. Debata se vždy zinenzivní poté, kdy je nějakému týmu upřen regulérní gól, který může výrazně narušit třeba i průběh nějaké soutěže. Pro všechny hráče, trenéry i funkcionáře mám plné pochopení. Fotbal je hra plná emocí a člověk po takové či podobné křivdě nad sebou mnohdy ztratí kontrolu. Neuznaný gól v těchto souvislostech ovlivnil mnohá utkání a po mnoha letech se na takové siruace vzpomíná.
Pro jsem tedy zarytým odpůrcem videa? I jeho největší zastánci zpravidla říkají, že by mělo sloužit jen posouzení toho, zda míč přešel brankovou čáru. Pokud by se pomocí videa posuzovaly i jiné situace, jednalo by se o totální vraždu fotbalu. Hra by se začala neuvěřitelným způsobem kouskovat a na zelených pažitech bychom najednou sledovali úplně jiný sport. Neposuzoval by se tedy faul ze situace, která gólu předcházela nebo případné ofsajdové postavení.
Zkusme modelovou situaci. Sudí si vyžádá video, aby zjistil, jestli míč skutečně přešel brankovou čáru. Video mu potvrdí, že míč skutečně opustil hřiště a tým střelce se může radovat z gólu. A potom přijde záběr jiné kamery. Akci předcházel jasný ofsajd, hráč přihrávající na gól zjevně fauloval soupeřova obránce, útočník si zcela evidentně zpracoval míč rukou či dokonce dostal míč rukou do branky.
Rozhodčí by nebyl zpětně usvědčen televizí ve sportovním zpravodajství. Kamery by hlavního arbitra přistihly in flagrante. Je nucen uznat gól, přičemž si je plně vědom toho, že je neregulérní. V jistém ohledu by počet sporných situací nemusel být minimalizován, ale počet neregulérních gólů by ve výsledku mohl stoupnout. Fotbal je stále lidskou činností. Lidský faktor se v ní prostě musí projevit. Říkám to s plným vědomím toho, že stále budeme svědky situacích plných emocí a sporů. Vždy bude ve výsledku existovat část fanoušků, kteří budou sudího pranýřovat. Ani sebelepší technologie nezajistí uspokojení všech aktérů nekonečného divadla dvaceti dvou herců s jedním krásným kulatým předmětem.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama