Funkcionářská zkouška

13. února 2017 v 19:05
Začátek fotbalového jara netrpělivě vyhlíží i ve vršovickém Edenu. Tým Slavie po dlouhé době nečeká boj o záchranu v lepším případě plácání se v ligové šedi. "Sešívaní" mají za úkol se poprat se Spartou a Plzní o ligový primát. Tomu se musela přizpůsobit i zimní přestupová politika.
Slavia se musela chovat velmi aktivně a nenechat se zahanbit konkurencí. Znovu jí v tom byli nápomocní čínstí majitelé. Bohatí podnikatelé z Dálného východu opět dělali radost všem vyznavčům červené a bílé, když přispěchali se svou bezednou pokladnicí, pomocí které rozšiřovali hráčský kádr.
Českým zprostředkovatelem čínských investic má být Jaroslav Tvrdík. Nad tímto jménem se naopak mnozí fanoušci osypávají. Vybavují si ho jako jeden z ýplodu nechvalně známé opoziční smlouvy. Před očima jim stane rozhazovačný ministr obrany i člověk, který málem přivedl na buben České aerolinie. Rozhodně není brán jako záruka výhodných investic a následné smysluplné přestupové politiky.
Člověk si spíše vzpomene na fotbalové mecenáše z 90. let. Vyvstanou jména jako Boris Korbel, František Chvalovský nebo Petr Mach. Vzpomeneme si na jejich touhu po podnikatelské i sportvovní prestiži. Z té vycházely nesmyslné a přemrštěné investice do hráčů z regionálních klubů. To všechno charakterizuje první českéfotbalové funkcionáře, kteří se učili krátce po revoluci za pochodu v západním tržním prostředí.
Chování Tvrdíka a spol. je na první pohled podobné. Čerstvě vzlété komety české nejvyšší soutěže se za desítky milionů stěhují do pražských Vršovic. A co na ten druhý? Rád bych věřil i v přesnou mušku Jaroslava Šilhavého. Ten v české lize již několikrát ukázal, že s hráčským kádrem pracovat umí. Je přesvědčen o tom, že hráči jako Lüftner nebo Sýkora si rychle vybojují své místo na slunci. Zde nacházíme potenciál k tomu, aby se vedení Slavie ukázalo jako moderní managment 3. tisíciletí. Musí být vidět jasná kompatibilita myšlenek vedení a trenérského štábu.
Bylo již několik pokusů o vybudování silného a hvězdného týmu, který se neztratí v Evropě. Pokoušela se o to Sparta, Slavia a naposledy Jablonec. Nakonec to vždy skončilo fiaskem a o mnohých hráčích, o kterých se mluvilo jako o hvězdách se dnes neví zhola nic. Slavia má nyní učinit další pokus. Tak do toho. Potenciál zde je.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama