Ještě jednou...

21. února 2017 v 19:17
Fotbalový osud je vrtkavý. Díky tomu se tematicky ještě jednou vrátíme do Číny. Tamní celek Chenan. Ťi-na-jie se nakonec může pochlubit posilou z české ligy. Do miliardové východní země zamíří žáložní Bořek Dočkal. Sparta si díky tomu přijde na takřka čtvrt miliardy korun samotný hráč bude brát měsícní gáži asi 80 milionů korun. Oba aktéři si teď musí připadat jako v pohádce.
Minulý týden jsem Spartu chválil za upřednostnění sportovní stránky věci, teď kulím oči na astronomické částky, které jsou spojené s tímto transferem. Ne, nemohu to nikomu ze zainteresovaných vyčítat. Sparta se ekonomicky zajistila do konce sezony a hráč dost možná do konce života. Bohužel pro prestiž českého fotbalu si asi definitivně zabouchl dveře do prestižních zahraničních soutěží.
Čína však znovu ukázala i jinou věc. Musí ji evropský fotbalový trh brát vážně. Není to lokalita pro fotbalisty na sklonku kariéry, kterým se objevuji na hlavě první šediny a stávají se krátkodobými posly nejrozšířenějšího sportu na světě. Odcázejí do ní hráči v nejlepších letech, o kterých se mluvilo jako o hvězdách v celoevropském kontextu. Své místo na slunci hledají v daleké východní Asii. To bylo ještě před pěti lety nepředstavitelné. Zkusme to vnímat pozitivně. Profesionální fotbal dostává nový rozměr. Evropa není monopolní lokalitou vrcholného fotbalu. Atraktivní kontinentální klubové soutěže se budou hrát v další lokalitě. A třeba v blízké době dojde k profesionální vzájmné konfronatci. A třeba jsem naivní. Budu teď pár let čekat na odpověď.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama