Tak trochu šířeji

2. března 2017 v 21:39
Již jsem psal o tom, jak se znovu rozběhla diskuze o možném nástupu Pavla Vrby na lavičku Sparty. Před ještě v nedávné době by se jednalo o téma milovníků sci-fi. V podzimní části této sezony byly diskuze rychle zadupány do země a před několika desítkami hodin se téma dostalo na pořad dne. V otázce trenéra trpí Sparta již několik let. Žádný kouč nedostal dostatečný prostor pro koncepční práci, což není na Letné žádnou novinkou. Ani příchod Jaroslava Hřebíka na několik postů neznamenal reformu sparťanské lavičky.
Tak se opět dostal na přetres příchod strůjce největších úspěchů fotbalové Plzně v její více než stoleté historii. Z průměrného provinčního týmu se stal vládce české fotbalové scény a Pavel Vrba byl všemi opěvován a veleben. Jeho tým hrál atraktivní fotbal a hned několik jejich hráčů se stalo oporami reprezentace. Do toho českou reprezentaci vedl nenáviděný Michal Bílek, jemuž předhazovali jeho přílišné kamarádství s Ivanem Haškem, někdejším údaným fotbalovým spasitelem.
Nakonec byla touha fotbalových fanoušků uspokojena a Pavel Vrba skoro ze dne na den opustil tým ze západočeské metropole a zamířil na strahovský kopec zvedat českou fotbalovou reprezentaci. Výsledkem byl postup na fotbalové EURO a všichni vypadali spokojeně. Pak přišlo nevydařené Mistrovství Evropy a kouč opět šokoval všechny příznivce fotbalu. Do ruské Premier league ho zlákal tým Anži Machačkala. Počet jeho příznivců se najednou rapidně snížil. Odchod do dagestánské metropole je ještě dnes opředen tajemstvím, jak dlouho Pavel Vrba o odchodu do Ruska věděl nebo zda o jeho zaječích úmyslech věděl s dostatečným předstihem předseda svazu Miroslav Pelta.
A teď, když i jeho ruská anabáze předčasně skončila, tak má rodák z Přerova hledat své místo na slunci v rodné vlasti. Pokládá si však otázku, jestli se to vůbec dá uskutečnit. Pavel Vrba má dnes cejch člověka, který se nechal zlákat ruskými petrodolary a nechal český fotbal ve štychu. Sparťané ho mají za symbol klubu, který udeřil tvrdý direkt jejich dominanci na české fotbalové scéně. V jiném klubu by ho anoušci považovali automaticky za někoho, kdo jejich klub ze střední třídy dovede v krátkém časovém horizontu do evropských pohárů a a českou fotbalovou špičku. Plzeňská fotbalová pohádka by se však v žádném případě nemusela automaticky opakovat. Není na pořadu dne otázka, jestli má Pavel Vrba začít probouzet spícího obra u Letenské pláně. Bývalý reprezentační kouč by se měl sám sebe zeptat, jestli si sám nezavřel dveře na českou fotbalovou scénu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama