Z vrcholu na vrchol

7. března 2017 v 22:06
S týdenním odstupem se pokusím napsat několik řádků k narozeninám jednomu z největších brankářů fotbalové historie. Sedmdesáté páté narozeniny slaví Ital Dino Zoff. Legendární Ital, který se stal jedinečným díky tomu, jak jeho reprezentační kariéra začala a jak skončila. Dokázal si vybudovat tak výsadní postavení, že ho milovali fanoušci v Neapoli a na druhé straně za ním stáli i příznivci nenáviděného rivala Juventusu Turín. Patnáct let na něm stála italská fotbalová reprezentace, kterou pak vedl i jako trenér. Stejně tak se v jeho životopise trenéra vyjímmají Juventus, Lazio a Fiorentina.
Prvním milníkem v jeho fotbalové kariéře bylo mistrovství Evropy v roce 1968. Mistrovství se hrálo na domácí půdě a titul Italů je do dnešní doby zpochybňován. Semifinále se Sovětský Svazem nerozhodoval za nerozhodného stavu penaltový rozstřel, ale hod mincí. Ten poslal do finále "squadru azzruru". Sovětští fotbalisté podezírali sudího, že o výsledku losu bylo rozhodnuto předem. Navíc finále rozhodoval opakovaný zápas s Jugoslavií. Tam rozhodli Riva a Anastasi o tom, že titul pro mistra Evropy zůstane pod Apeninami. Šestadvacetiletý brankář Dino Zoff byl všemi vynášen do nebes. Další úspěch přišel za dva roky, i když jen stříbrný. Italové ve finále podlehli fenomenálním Brazilcům. Do toho zaznamenal i jeden klubový úspěch. S Juventusem Turín vyhrál Pohár UEFA.
Až přišel stejně slavný konec. Ve Španělsku se konalo v roce 1982 fotbalové mistrovství světa. Do branky Itálie se postavil Dino Zoff jako čerstvý čtyřicátník. V Itálii vypukla v jarní části této sezony velká korupční aféra. Řešilo se tam všechno kromě světového šampionátu. Všichni čekali, že se jejich miláčci budou po základní kupině pakovat domů. Nakonec se však těsně dostali před Kamerun a bojovali v play- off se všemi hvězdnými týmy. Nakonec dokráčeli až do finále proti Německu, kde je a na stadionu San Bernabeu porazili 3:1. Góly Rossiho, Tardelliho a Altobelliho rozhodly o tom, že se pohár pro vítěze stěhoval do Itálie. Dino Zoff končil reprezentační kariéru na absolutním vrcholu. Málokdo má takové štěstí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama