Není čas ztrácet čas

7. května 2017 v 10:37
K současné posledním dramatickým fotbalovým udáálostem se vyjádřil i slávistický šéf Jaroslav Tvrdík. Trochu se ukázaly jeho zkušenosti z politiky. Navrhuje "úřednickou vládu" či "vládu odborníků". Český fotbal prý podle všeho potřebuje svého Josefa Tošovského či Jana Fischera. Obě tyto vlády měl dva společné jmenovatele. Těšily se velké popularitě u veřejnoti a jejich jedinou jistotou bylo datum, ke kterému budu muset jejich členové vyklidit svou kancelář. Zanechme však politiky.
Český fotbal na takové řešení nemá čas ani prostor. Neznamenalo by to konec zákulistních hrátek. Pole působnosti jejich aktérů by se možná naopak ještě rozšířilo. Fotbal by možná dostal prestižnější tavář, ale kdo má vlastně tvořit tuto "úřednickou vlády". Pan Tvrdík měl asi na mysli bývalé fotbalisty, kteří si udělali jméno i ve fotbalové Evropě a teď by měli zavádět nové a lepší pořádky v rodné zemi, kde je fotbalové prostředí považované za žumpu či takové malé české Palermo. A kdo by to měl být. Zkusme říct některá jména nahlas.
Pavel Nedvěd? Nikdy jsem nebyl fanouškem sci-fi na tomto místě svůj postoj nezměním. Nejlepší český fotbalita posledních padesáti let je nyní pevně svázán s Itálií a Juventusem. Je jedním z hlavních aktérů dění ve slavném klubu a musí cítit velkou odpovědnost za to, co se v něm děje na domácí a evropské fotbalové scéně. Zároveň musí mít dokonalý přehled o italském fotbalovém zákulisí. Dále je škoda na toto téma cokoliv psát.
Vladimír Šmicer? Fotbalista známý pod přezdívkou "Štístko", jenž přinesl jisté štěstí všem týmům, jejíž byl součástí. Ve své vitríně má nejvíc fotbalových trofejí a medailí ze všech českých fotbalistů moderní doby. V Anglii i dnes prokazují, že na jeho letité služby. Pracuje jako jeden z ambasadorů slavného Liverpoolu. Pro jeden z nejslavnějších klubů v historii je zjevně velmi cennou značkou. Jeho šéfové dávají jasně najevo, že na něj nezapomněli a na magickém fotbalovém stánku Anfield road bude mít vždy své místo.
Karel Poborský? Autor slavnného "prokletého padáčku" v zápase s Portugalskem na EURU 96 jako jediný ze jmenovaných působí na své rodné hroudě. V Českých Budějovicích je majitelem i generálním ředitelem. Snaží se tým, který ho dovedl do profesionálního fotbalu vrátit do nejvyšší soutěže a nám tady nezbývá nic jiného, než mu přát, ať se jeho nejnovější fotbalová mise vydaří. V jižních Čechách je zjevně spokojený a nemá důvod je opouštět. Na strahovské hůrce by podstoupil velké riziko pošpinění svého jména.
Existuje pro český fotbal v současné době reálné východisko? Jistí lidé z Peltova okolí mají zájem na tom, aby se pokračovalo v zavedených kolejích. Zůstaly by jim ony sociální jistoty. Fanoušci by naopak marně hledali ona pozitiva. Český fotbal musí začít úplně od nuly. Musí najít někoho odvážného a nepošpiněného, kdo se odhodlá zvednout hozenou rukavici a koncepční prací vrátí fotbalu důvěru fanoušků a sponzorů. Jsou před námi roky mravenčí práce. Nedokážu dnes jasně pojmenovat v mlze zahalené pozitivum. Musíme začít tím, že jasně pojmenujeme všechna negativa. Jinak se z místa nehneme.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama