Riziková cesta k vytouženému cíli

22. května 2017 v 20:52
Fotbalová Sparta splnila o víkendu jednu povinnost. Porazila v předposledním ligovém kole Hradec Králové a poslala "votroky" minimálně na rok do druhé ligy. Závěr sezony je pro ni nutné zlo. O konečném místě je dávno rozhodnuto a nejvíce teď záleží na tom, aby se před novou sezonou podstatně ztenčila marodka. Ta je po celou tuto sezonu obrovským strašákem. A tu se objevila nejčerstvější zpráva. Ta se nezrodila na pražské Letné, ale v Římě. Právě ve "Věčném městě" se dnes rozhodlo o tom, kdo bude Spartu v příštím ročníku trénovat. Celá tuzemská trenérská špička si musí nechat zajít chuť. Na horké rudé křeslo usedne Ital Andrea Stramaccioni.
Stane se tak věc, která byla dlouhá léta pro český fotbal tabu. Člověk z jiného a snad pokročilejšího sportovního prostředí má začít psát jednu novou fotbalovou kapitolu. Někdejší trenér Udine či Interu Milán jde okusit něco neznámého a jeho prostřednictvím má celý český fotbal překročit jeden velký Rubikon. Letenský šéf Daniel Křetínský hraje do značné míry vabank. Sparta čeká tři roky na titul a dvanáct let pro ni zůstává pouhým snem Liga mistrů. Ve výběru kouče prvního týmu se už několikrát pořádně spálil. Nespokojenost a jiný pohled na věc mu mnohokrát dali fanoušci hodně hlasitě najevo. Dvouletý kontrakt je důkazem toho, že je o správnosti tohoto kroku plně přesvědčen. To, jestli se jednalo o správné přesvědčení se, ukáže už na podzim.
Do rizika jde i sám italský stratég. Přichází ze země, která dala světu velké trenérské kapacity. Člověk si hned vybaví jména jako Trapattoni, Zoff nebo Ancelotti. Jeho profesní i finanční požadavky budou v úplně jiné dimenzi než u tuzemských koučů. Tomu budou úměrná nadstandardní očekávání fanoušků i novinářů. Může se stát někým, kdo rozvíří stojaté české fotbalové vody, ale také může vše skončit velkým fiaskem a italský sympaťák se může tiše stěhovat zpět pod Apeniny. Nebude lehké spojit italský temperment a zatuhlé české fotbalové prostředí. Nebudu tady typovat, jak vše dopadne. Neskrývám však zvědavost.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama