Velký den aneb konec starých časů?

1. června 2017 v 21:42
Český fotbal čeká velký den. Všichni fanoušci jsou v očekávání. Sjedou se funkcionáři a delegáti z celé republiky, aby rozhodli o tom, kdo nahradí Miroslava Peltu v čele svazu. Ten bude celé dění sledovat z vazební věznice. Už tento fakt svědčí o mnohém. Fotbal potřebuje radikální řez. Zítřejší volba nesmí být ukončením očistného procesu. 2. červen musí být novým začátkem a musí přinést všechny předpoklady k reformování fotbalového prostředí. To vyhlíží onu radikální proměnu jakobájného spasitele. Ten má nejasnou podobu a zároveň proti němu neexistuje alternativa.
Jméno nového předsedy je v jistém smyslu druhořadou záležitostí. Fanoušci neřeší, jak se bude nový šéf jmenovat, ale je pro ně důležité, jak se jmenovat nebude. Všichni si oddechnou hlavně proto, že zmizí jméno Miroslav Pelta. Libor Duba, Martin Malík a Petr Fousek. Kromě posledně jmenovaného se jedná o neokoukané tváře a fanoušci k nim vzhíží s velkou nadějí. Kandidátům tak vzniká ještě před případným zvolním velký závazek. Budou se očekávat a velké změny a všichni je chtějí co nejdříve. Všichni tři kandidáti připomínají v předvečer volby hrad v Karpatech.
Pokud chtějí získat u delegátů podporu, musí se jasně vymezit proti Romanu Berbrovi. Ten zůstává symbolem dění posledních let na FAČR. Jeho vliv nezmizí mávnutím kouzelného proutku ani jednou valnou hromadou. Vítěz zítřejší volby bude muset první schůzku absolvovat s ním. Nebude ani pro jednu stranu jednoduchá, ale je nutná. Její průběh hodně ovlivní to, jaký bude Berbrův osobní výsledek ve volbě místopředsedů. Případná ztráta vlivu bude postupná a pozvolná.
Počet hlasů a možná ztráta jeho vlivu ukáže, jaká je skutečná odvaha klubových bossů. Silné řeči posledních dnů změnu nepřinesou.
V pátečních večerních hodinách už bychom mohli znát konečný ortel. Ani jedna alternativa jeho konečné podoby nepřináší žádnou jistotu. Všechno může skončit velkým fiaskem. Krátkodobé nadšení konečného vítěze může rychle opadnout. Ani jeden z kandidátů asi nemá přehnané iluze o podobě fotbalového zákulisí, ale realita může předčit všechna očekávání. Omlouvám, pokud jsem případný skeptik. Pokud jsou tyto scénaře zbytečně pesimistické, budu za to jenom rád.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama