Když se něco vylučuje

2. října 2017 v 12:55
Do fotbalu se nám v poslední dnech dostalo jedno evropské politikum. Ve Španělsku je nyní hlavním tématem případná nezávislost Katalánska. Madrid a Barcelona jsou na ostří nože a situace se pořádně vyostřuje. Tato fakta se musí logicky dotknout i týmu FC Barcelona. Jedná se o jeden z hlavních symbolů tohoto španělského regionu. Klubem prošly za takřka stodvacet let historie desítky fotbalových megastar. Teď je budoucnost v jistých ohledech velmi nejistá.
Nevíme, jaký by byl postoj Madridu v této věci, pokud by region skutečně vyhlásil nezávislost. Ve španělském fotbalo by už nic nebylo jako dřív. Slavné El Clásico by se stalo jen povinným učivem ve fotbalové historie a těžkou ránu by tím utrpěl celý světový fotbal. Na periferii by se dostal jeden z vybroušených diamantů fotbalového světa. Jako katalánský mistr by měla Barcelona takřka nulový koeficient. Najednou by se dostala na úroveň Lucemburska, Andorry či San Marina. Nucené boje s fotbalovými trpaslíky by byly velkou potupou. Atraktivita této fotbalové adresy by dostala pořádnou facku.
A tu se objevily různé více či méně bláznivé scénáře, jak to bude dále s klubem z Nou Campu. Nahlas se začalo mluvit například i o tom, že by jeden z největších evropských fotbalových gigantů popřel geografické hranice evropských států a přestoupil by do Premier league či Série A. Kladná reakce představitelů těchto soutěží přesahuje hranice mého chápání. Všechny týmy jedné či druhé soutěže by najednou mnohem náročněji cestovaly a navíc se dá úspěšně předpokládat, že by fakticky ztratily přední týmy z Anglie či Itálie jedno místo v Lize mistrů. Takový scénář nemá v evropské fotbalové historii obdoby.
Navíc by si ublížilo celé Katalánsko jako region, který slavně vyhlásil nezávislost na Madridu. Cestování elitního sportovního týmu za soutěžemi do daleké ciziny by představovalo velkou facku pro jejich národní identitu a hrdost. Okázale a nahlas o ní dlouhá léta mluví a poté co by dosáhli svého začnou hledat místo na fotbalovém slunci v daleké cizině? Prázdný stadion v posledním ligovém kole nabádá k velké opatrnosti. Barcelona by si nadělala po celé Evropě mnoho nových sportovních nepřátel. Stojí to za to?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama