Konec ve svém stylu

8. října 2017 v 20:58
Jeden z velikánů italského fotbalu oznámil, že konec letošního kalendářního roku bude zároveň koncem jeho fotbalové kariéry. Radost přestane fanouškům rozdávat legendární záložník Andrea Pirlo. Rodák z městečka Flero s bohatým fotbalovým životopisem po vánočních svátcích zuje kopačky a předá žezlo mladším nástupcům. Již teď můžeme směle označit jeho fotbalový životopis za vysoce nadstandardní, jedinečný a mnohokrát pozlacený. Celkem šestkrát vyhrál domácí fotbalové "scudetto" (ligový titul) a dvakrát zvedl nad hlavu pohár pro vítěze Ligy mistrů. S italskou fotbalovou reprezentací se radoval z titulu mistra světa v roce 2006 v Německu. V čem však byla jeho kariéra výjimečná?
Tvořivý záložník s přezdívkou l´architetto má ve svém klubovém CV všechny tři velké týmy italského klubového fotbalu. Oblékl dres obou rivalů z Milána i slavného Juventusu Turín. Jako první se pokusil prorazit v milánském Interu. Jako čerstvě plnoletý však příliš šancí nedostal a musel se spokojit s hostováním Reggině či Brescia Calcio. "Nerazzuri" ho nakonec pustili v roce 2001 s lehkým srdcem k městské konkurenci do AC. Kdyby jen tušili... Týmu magnáta Silvia Berlusconiho se investice 18 milionů eur bohatě vrátila.
Hvězdný ofenzivní záložník strávil v dresu "rosoneri" celkem deset let. Rychle si získal srdce náročných milánských "tifosi". Prožil jednu z nejslavnějších dekád klubové historie. Tvořil páteř sestavy jak v klubu tak v italské reprezentaci. Stal se postupně klubovou ikonou podobně jako Paolo Maldini, Alessandro Nesta, Filipo Inzaghi nebo Andrej Ševčenko. S přibývajícími roky získal v klubu výsadní postavení a stal se ikonou. Fanoušci těžce nesli, když těsně po třicítce vyklízel svou pozici v kabině a odcházel k nenáviděnému rivalovi- Juventusu Turín.
Jednalo se trochu o přestup z nouze. Všichni si mysleli, že nejlepší roky má Pirlo za sebou a pod alpskými svahy maximálně důstojně ukončí kariéru. Chyba lávky. Společně s klubovou legendou- brankářem Buffonem vedl na hřišti tým, který získal absolutní dominanci nad italským fotbalem a vrátil "bianconeri" do pozice na níž byli zvyklí. Jak léta běžela, tak vlasatý Ital tušil, že jeho konec se blíží. Trenér Allegri mu nakonec taktně naznačil, že v nově vznikajícím kádru pro něj místo není a poslal ho o dům dál.
Tedy tentokrát byla vzdálenost mnohem větší. Na sklounku kariéry proběhlo stěhování za velkou louži do New York city. V tamní MLS se Pirlo stal jedním ze zkušených poslů nejrozšířenějšího sportu světa. Jeho evropské štace měly jeden společný jmenovatel. Odcházel bez okázalých oslav a tak trochu zadními dveřmi. Nikdy se však nad tímto faktem nepohoršoval. Nyní oznámil do médií konec ve stínu zpravodajství kvalifikace světového šampionátu. Vždycky byl svůj, ale zůstane velkou legendou italského i světového fotbalu.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama