Zbytečná kaňka na konci?

3. října 2017 v 21:21
Zájem o fotbal je v současném Španělsku výrazně zastínen napjatou politickou situací. Možné odtržení Katalánska od země pod Pyrenejemi může mít jak známo i jeden velmi závažný fotbalový důsledek. FC Barcelona- tradiční fotbalový gigant neví, kam budou směřovat jeho další sportovní kroky na ligové scéně. Pro španělský i celoevropský fotbal by to znamenalo velkou ztrátu, ale o tom už jsme mluvili. Celá věc se však podle všeho může podepsat i na atmosféře v spučasné španělské reprezentaci i když všichno věřili, že národní tým táhne za jeden provaz.
Obránce Gerard Piqué je v posledním desetiletí velmi úzce svázán se španelskou reprezentací a jejími úspěchy v podobě titulu mistra Evropy i světa. Zároveň se jedná o hrající legendu Barcelony, symbol jedné z epoch pravidelně se opakujícího styylu tiki- tak. Ten patří k Barceloně stejně jako poklička k hrnci. Troufám si říct, že přízeň a respekt si vysloužil i u fanoušků jiných klubů. I když třeba v Realu se tak asi dělo ve velmi omezené míře.
Teď zde však máme dramatické politické události posledních dnů a Piquétovo vyjádření k aktuálnímu dění. Velice otevřeně se přihlásil ke skupině hlasitých zastánců odtržení a osamostatnění svérázného i tradičního španělského regionu, kterému nestačila už ani velice vysoká míra autonomie. Náklonost katalánského stopera k samostatnosti jeho rodného regionu asi nikoho dvakrát nepřekvapila, ale vysoký obránce musel s nějakou formou odezvy počítat.
Čekala ho na aktuálním srazu reprezentace. V tomto ohledu nebylo načasování referenda z nejšťastnější. Provázanost regionu s tímto klubem je totiž až příliš úzká. Otevření tréninku na předměstí Madridu mělo velmi citelné důsledky. Nikoho nezajímala forma hvězd před závěrečným dvojzápasem s Albánií a v Izraeli. Zraky všech přítomných se upínali ke stoperovi, jenž tvrdě a necitlivě zasáhl jejich národní hrdost. Úspěchy minulých let jsou v souvislosti s ním zapomenuty a všichni žádají, aby už nikdy neoblékl reprezentační dres.
Konec jednoho z nejslavnějších obránců španělské fotbalové historie se i bez katalánského referenda nezadržitelně blíží. Tato forma jeho urychlení však není hodna této legendě.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama