Leden 2018

Důrazné varovaní

31. ledna 2018 v 20:34
Největší přestupová bomba vybuchla na české fotbalovém jevišti až v poslední možný den. Hlavního aktéra nepředstavuje žádná ligová hvězda, ale talentovaný brankář Matěj Kovář. Že vám to jméno nic neříká? Rozhodně nejste jediní. Sedmnáctiletého talentovaného gólmana znal bezpečně snad jen úzký okruh mládežnických trenérů na rodné Slovácku a trenéři mládežnických reprezentačních výběrů. Nyní se jeho jméno dostává do sportovních rubrik v kolébce fotbalu v souvislosti s jedním z nejslavnějších klubů fotbalové historie.
V listopadu absolvoval na Old Trafford týdenní zkoušku a trenéry zjevně zaujal. Po Karlu Poborském je Matěj Kovář druhým Čechem v rudém dresu nositele největšího počtu anglických ligových titulů. Zatím rozhodně není důvod k přehnané euforii. Sám talentovaný brankář musí dobře vědět, že cesta z mládežnické akademie do prvního týmu je dlouhá a trnitá. Šatna A- týmu "red devils" přijme jen několik vyvolených. Trenérský tým z Uherského Hradiště zaslouží pochvalu, ale nastává i mnoho důvodů k zamyšlení.
Proč dostává drama, které se odehraje daleko od domova, přednost před aklimatizací v domácí soutěži? V celém fotbalovém světě je post brankáře velmi specifickou záležitostí. Chytat může prostě jen jedna osoba a navíc v jeho případě vidíme každou chybu či zaváhání mnohem výrazněji. Zkušenost dostává ve většině případů přednost před talentem. V poslední dekádě nebylo v české lize výjimkou, že post jedničky hájil brankář se čtyřicítkou na krku. Jen namátkou- Martin Vaniak, Jaromír Blažek, Radek Černý nebo Michal Špit.
Nasazení mladého talentovaného gólmana vnímali trenéři jako nutné zlo. Můžeme často pozorovat úniky mladých nadějí při první příležitosti. Vládci ligových laviček se chovaí velice konzervativně a až příliš sází na jistotu. Pro nejisté zahraniční mise tak musíme mít plné pochopení a je naší povinností přát novým mužům v rukavicích hodně štěstí. Zároveň určitě vnímáme, že nový Petr Čech se nerodí každý rok. Příklad opačného přístupu vidíme například v Belgii. Mladé naděje dostávají prostor na všech postech. Výsledek? Belgie se připravuje na světový šampionát a má bohaté zastoupení v elitních klubech Premier league. Vidím důvod k zamyšlení.

Příjemný i nepříjemný test

30. ledna 2018 v 20:48
Baník Ostrava se chystá na jarní část ligového ročníku v dalekém Turecku. Ligový nováček se musí smířit s bojem o holou záchranu v nejvyšší soutěži. Patnácté místo jinou možnost nedává. Klubové vedení neponechalo nic náhodě a po celé zimní přestupové období mohutně posiluje kádr. Do posil klub investoval více než třicet milionů. Tato částka byla v minulých letech nepředstavitelná. V zimní přestávce se kádr zpravidla těžce lepil s mohutnou pomocí mládežnických výběrů či regionálních týmu z ostravského okolí.
Teď přichází na Městský stadion ve Vítkovicích hotoví hráči. Jména jako Laštůvka, Fillo či Fleišman mají v kontextu celé ligy celkem slušný zvuk. Záštitu nad celým současným výběrem navíc drží česká fotbalová legenda jménem Milan Baroš. Někdejšímu hráči Liverpoolu, Aston villy či Galatasaraye Istanbul by fanoušci odpustili všechno na světě. Představuje nepsanou spojku mezi týmem a fanouškovskou obcí. Od zvučných posil budou příznivci ostranského klubu jistě očekávat patřičné výsledky.
Do nové a nevyzkoušené pozice se navíc dostává i trenér Radim Kučera. Ještě nikdy neměl před sebou takovou výzvu, jakou představuje záchrana tradičního klubu v nejvyšší soutěži. Pro Baník to není v posledních letech nic nového, ale nikdo z jeho předchůdců se nedočkal tak výrazné finanční hráčské injekce. Pro trenéry z předešlých ročníků byla záchrana cílem. V současné konstalaci se stává samozřejmostí.
Klubové cíle jsou přímo úměrné vyšším finančním možnostem čtyřnásobného ligového šampiona. Nad vigantickým rodákem visel před zimní přestávskou Damokův meč a nikdo nevěděl, zda nepovede do jarního boje z pozice hlavního trenéra někdo jiný. Týmové vedení bývalého obránce podrželo a dalo mu jasný úkol. Baník musí co nejrychleji opustit setupové vody a cestu do druhé nejvyšší soutěže ukázat některému ze soupeřů. Alternativa neexistuje- těžká zkouška pro otrlého Valacha.

Všechno nebo nic

29. ledna 2018 v 21:23
Podle všeho se nám v zimním přestupovém termínu vážně rozjíždí ještě jedna miliardová hra. Má se odehrát na stejné trase, kterou kdysi absolvoval někdejší kapitán české fotbalové reprezentace Tomáš Rosický. Německému Dortmundu pravděpodobně zamává gabonský reprezentant Pierre- Emerick Aubameyang. Své umění má již brzy prezntovat v dresu londýnského Arsenalu. Opačným směrem podle zpráv BBC poputuje 60 milionů liber (zhruba 1,7 miliardy korun). Sportovní ředitel Dortmundu Michael Zorc zatím odmítá tyto zprávy potvrdit.
Oba týmy velmi tlačí čas. Již ve středu se jak v Anglii tak v Německu uzavírá zimní přestupové okno. Hráč prý jeví o přestup velký zájem, Arsenal již několikrát navýšil svou nabídku a taková se již pro Dortmund nemusí opakovat. Jsem tedy přesvědčen, že se obě strany nakonec dohodnou a vestfálský tým bude muset zkousnout ztrátu největší hvězdy před jarním bojem o postup minimálně do předkola příštího ročníku Ligy mistrů. Zároveň by ho však opustil hráč, jenž od svého příchodu v roce 2013 měl několik disciplinárních problémů a vedení pro vedení BVB představoval noční můru.
Jeden z nejlepších fotbalistů Afriky se tak pravděpodobně stane spoluhráčem Petra Čecha a zároveň jednou z nejdažších posil v klubové historii. Podobné megapřestupy jsou v rámci klubu ze severního Londýna velice vzácným úkazem. Jedná se o pravý opak proti Chelsea či klubům z Manchesteru. Trenér Arséne Wenger si vždy velmi zakládal na práci s mladýi talentovanými hráči a příchody hotových hvězd za gigantické částky představovaly jen čestné výjimky.
Francouzský stratég působí na lavičce "Gunners" přes dvacet let a můžeme směle mluvit jako o klubové legendě, i když v dresu kanonýrů nikdy nekopl do míče v soutěžním zápase. U klubového vedení má výsadní postavení, i když již 14 let čeká slavný klub na ligový titul a reálně hrozá absence v Lize mistrů druhý rok po sobě. Evropská špička Arsenalu rychle utíká. Spekulace o ochodu rodáka ze Štrasburku se již několikrát čile vedly v britských sportovních periodikách. Případný příchod Aubameyanga pro něj bude těžkou zkouškou. Drahou posilu musí rychle zabudovat do svého kádru a práci přetavit v hmatatelný úspěch. Pokud se mu to nepovede mohou se diskuze o jeho konci proměnit v realitu.

Hrozí debakl bez kopnutí do míče

26. ledna 2018 v 21:42
Je tomu jen půl roku, co se mezi Barcelonou a Paříží odehrál rekordní fotbalový přestup. Arabští majitelé Paris St. Germain převedli rekordní přestupové částky do zcela jiných dimenzí. Do katalánské metropole putovalo více než 5 milionů eur a nad Seinou se definitivně měl zrodit klub, který bude respektovat celá fotbalová Evropa. Hvězdný barcelonský soubor měl zaznamenat značnou trhlinu, předpokládalo se několikaleté budování nového týmu bez brazilské hvězdy.
Jaká je realita? Barcelona vede domácí soutěž o jedenáct bodů a ladným krokem si kráčí pro ligový titul. Radost umocňuje devatenácti bodová ztráta Realu a jeho nekončící krize. V jaké situaci je Neymar. Vlastní fanoušci na něj pískají a ostatní hvězdy ho zjevně nepřijaly zcela za svého. Thiago Motta, Édison Cavani či Julian Draxler od něj drží odstup. Hvězdný Brazilec chtěl hned po svém příchodu hrát zcela dominantní roli v hvězdném souboru. Jeho představy však zjevně zakrývaly realitu.
Majitelé PSG měli představu o nové epoše svého klubu a malovali si, jak rivalům z celé Evropy vytřou zrak. Nyní se dostaly do médií šokující spekulace. Trápící se Real Madrid měl Neymara oslovit a vyzvat ho k překonání vlastního rekordu v přestupové částce. Barcelonská minulost se jeví jako přežitek. Sám Neymar navíc ventiluje zklamání z úrovně celé francouzské ligy a Real tak dostává do ruky jeden velký trumf. Spekulace umocňuje špatná forma a nenaplněná očekávání od mnohých hvězd "bílého baletu". U té největší se navíc dlouhodobě spekuluje o špatných vztazích s klubovým vedením a o hledání únikové cesty ze sametově bílého dresu.
Představa tohoto scénáře musí majitelé Paris St. Germain budit ze sna. Promarněných 222 milonů eur představuje velkou čáru přes rozpočet i pro bohaté ropné šejky z arabského světa. Více než autentická částka je musí děsit zhoršení pozice na fotbalové scéně. Když se podíváme na klubovou soupisku vidéme tým, který by měl ovládnout fotbalovou Evropu. Nejsem si však zcela jistý tím, jestli má nad ním treném Emery plnou kontrolu. Ve francouzské metropoli budou muset velmi čile zapracovat na tom, aby se z rekordního přestupu nestalo trapné půlroční intermezzo.

Každá mince má dvě strany

25. ledna 2018 v 17:02
Působení Patrika Schicka v AS Řím mělo od začátku k ideálu hodně daleko. Jeho přestup představoval dlouho příběh na pokračování a český útočník žil v nevědomí, kde vlastně začne novou sezonu. Na podzim dlouho laboroval se zraněním a až v posledním ho pravidelně vidíme alespoň na lavičce náhradníků a postupně se dostává i na hřiště. Do toho se však zhoršila forma celého týmu. Ten už pět zápasů čeká na vítězství. Poslední ztráta se stala shodou okolností v Janově, kde český útočník ještě v minulém ročníku působil.
Do italské metropole se vracel s vědomím bodové ztráty po remíze 1:1 a pískot domácích "tifosi" dal českému reprezentantovi jasně najevo, že se z něj stal nevítaný host. To však musí hodit za hlavu a dál bojovat o důvěru trenéra Eusebia di Francesca a zároveň musí dokázat spoluhráčům, fanouškům i médiím oprávněnost titulu nejdražší posily v historii římského klubu. A právě v tomto boji začíná v těchto dnech velký zlom. Konkurence v útoku dostane pravděpodobně velmi výraznou trhlinu.
Neotřesitelnou pozici jedničky mezi útočníky držel již dlouhou dobu Edin Džeko. Bosenský rodák si získal srdce římských fanoušků i místo mezi elitními evropskými forvardy. Musíme otevřeně přiznat, že pro Schicka byl nepřekonetelnou překážku a ten tak musel hledat jinou cestu. Teď se však situace pravděpodobně velmi výrazně změní. Edin Džeko dá prý "Věčnému městu" vale.
Zatoužila po něm londýnská Chelsea a on projevil zájem stát se její součástí. Českému útočníkovi by se tak najednou mohlo mnohem volněji dýchat a měl by dostat víc prostoru na hřišti. Na druhou stranu na něj bude upřena ještě větší pozornost a všichni v něm budou vidět náhradu na největší útočnou hvězdu posledních let. "Giallorossi" se nachází ve velmi nekomfortní situaci. Pomalu se jim vzdalují příčky zajišťující Ligu mistrů a případná neúčast by mohla mít nedozírné důsledky. Džekův odchod bude pro Schicka těžkou zkouškou.

Velká výzva pro velkou legendu

18. ledna 2018 v 21:27
Někdejší dlouholetý záložník Manchesteru United se snaží na svou úchvatnou hráčskou kariéru navázat na trenérské lavičce. Hned na úvod přijímá obrovskou výzvu v podobě welšské reprezentace. Soubor kolem hvězdného záložníka Realu Madrid Garetha Balea bude mít za úkol dostat na fotbalové EURO v roce 2020. Fanoušky se snažil hned na první tiskové konferenci přesvědčit, že s národním týmem své rodné země bude sklízet úspěchy na mezinárodním poli a potvrdí její vzestup. Začátek plnění velké trenérské výzvy má však do idyly velmi daleko.
Setkal se hned na počátku svého angažmá s řadou negativních reakcí. Velmi skepticky se projevil někdejší legendární útočník Newcastlu United a anglické reprezentace Alan Shearer. Připoměl legendě "rudých ďáblů" jeho velmi rezervovaný přístup k reprezentaci během jeho hráčské kariéry, kdy mnohokrát odmítl pozvánku na přípravná utkání a výrazně upřednostňoval věnování se klubovým povinnostem ve slavném anglickém klubu. Ostrovní reprezentace hrál během jeho velkolepé kariéry v Evropě "druhé housle" a nepředstavovala pro slavného záložníka příliš velkou motivaci.
Giggsově kariéře musí každý soudný fotbalový fanoušek složit hlubokou poklonu. Letitý trenér Manchesteru United Alex Ferguson v něm viděl jeden ze základních stavebních kamenů svého hvězdného souboru. Celkem třináctkrát slavi s týmem svého srdce anglický titul a dvakrát dokráčel pro pohár vítěze Ligy mistrů. Každý současný reprezentant Walesu mu musí složit hlubokou poklonu a chovat k němu patřičnou úctu. Jejich nový kouč má však jedinou drobnou trenérskou zkušenost. Po vyhazovu trenéra Moyese vedl tým ze severozápadu Anglie ve čtyřech soutěžních zápasech.
Jeho nezpochybnitelné hráčské úspěchy body v evropské kvalifikaci nepřinesou. Nachází se znovu na startovní čáře a hned nastupuje do velmi těžkého závodu. Svým kritikům buď vytře zrak nebo jim elegantně nahraje na smeč. Proti těmto možnostem neexistuje alternativa. Vzal si velmi těžké sousto. Již mnoho slavných hráčů na trenérské lavičce vyhořelo. Giggs se bude muset velmi nažit, aby jejich řady nerozšířil.

Vybouchne bomba ve správný čas?

17. ledna 2018 v 20:52
Největší přestupová bomba na českém přestupovém trhu podle všeho brzy vybuche na pražské Letné. Z bruselského Anderlechtu má rozšířit kádr nejúspěšnějšího českého klubu tvořivý rumunský záložník Nicolae Stanceiu. Údajně se jedná o největší rumunský talent od dob George Hagiho. Nástupce "karpatského Maradony" se tak stane aktérem nejdražšího přestupu české klubové historie. Do Bruselu má putovat takřka sto milionů eur. Přestup už těžko něco zhatí. Sám fotbalista prý dlouhodobě jeví zájem o přestup a Spartě se podařilo výrazně snížit požadovanou částku.
Na odchovance bukurešťské FCSB se okamžitě upřou zraky všech českých fotbalových příznivců. Ti sparťanští v něm uvidí náhradu za milovanou legendu Tomáše Rosického a pro ty ostatní bude představovat další důvod zajít se podívat na dlouho očekávaný domácí zápas či si udělat výlet do Prahy na Letnou. Sparta ukazuje, že nijak neslevila ze svých ambic a chce hrát důležitou roli minimálně na domácím přestupovém trhu a otvírat se Evropě. Je však nyní ideální čas pro odpálení přestupové bomby a podepsat s rumunským talentem smlouvu na tři a půl roku?
Hráči i šéfové určitě dobře ví, že mistrovský titul představuje minimálně pro letošní sezonu tabu. Na jaře má Sparta jistých jen čtrnáct ligových zápasů, ve kterých si musí bezpodmínečně zajistit účast v evropských pohárech (Liga mistrů je v současné situaci hodně nejistá). V pompézních přestupech zahraničních akvizic se navíc již několikrát pořádně spálila. Kdo si dnes například vzpomene na Igora Gluščeviče. Z toho v roce 2003 udělala nejlépe placeného hráče české ligy a hráč nakonec odcházel tiše zadními dveřmi. Posledním velmi čerstvým přehatem byl příchod útočníka Marca Janka.
Očekávání zatím zcela nenaplnil ani izraelský forvard Tal Ben Chaim. Představitelé Anderlechtu i Sparty zatím mluví o záložníkovi v superlativech. Zajímaly se o něj údajně i věhlasné evropské kluby. O to větší očekávání tak lze očekávat od fanoušků Sparty. Pole působnosti navíc bude na jaře velice omezené. Své umění tak bude moct nová předpokládaná posila ukázat až v příští sezoně při očekávané pohárové účasti. Ta skončila na začátku letošního ročníku velkým debaklem. Volnější jaro naopak představuje dostatek času na důkladnou aklimatizaci. Zvědavost se ve mně pomalu probouzí.

I "pan jedinečný" má své následovníky

16. ledna 2018 v 20:42
Říká se, že na každém konci je hezké, že něco nového začíná a také, že žádný strom neroste do nebe. Tato lidová přísloví platí i ve fotbale. Pravdu těchto starých lidových pořekadel může velmi brzo poznat i trenér José Mourinho. Svérázný Portugalec se v současné doběě snaží prodat svou jedinečnost v Manchesteru United, ale již druhou sezonu se pohybuje ve stínu soupeřů. Naskýtá se tedy otázka, jak dlouho tento fakt unese. Na dlouhodobý pobyt ve stínu lepších a úspěšnějších soupeřů není zvyklý. Dostává se do nezvyklé situace.
Manchester United pro něj znamenal novou výzvu. Měl před sebou další angažmá v milované Anglii a navíc v tradičním klubu, jenž slavil nejvíckrát ligový trumf. Nyní prožívá éru "po Fergusonovi". Slavný Skot působil na Old Trafford čtvrt století a je jasné, že už nic nebude po jeho odchodu jako dřív. José Mourinho si nemalovel stejně dlouhé angažmá jako jeho slavný předchůdce, protože je to prostě jiný typ. Chtěl splnit výzvy a jít za další. Stejně jako se mu to podařilo v FC Porto, londýnské Chelsea, Interu Milán či Realu Madrid. Již během angažmá v těchto slavných klubech otevřeně mluvil o dalších výzvách ve své trenérské kariéře.
Mourinhovou doménou nikdy nebyla óda na fotbalovou radost a davy diváků ve stavu fotbalové extáze. Vyžadoval úspěchy své práce v hmotné podobě a ve všech klubech se toho dočkal. Se svými ovečkami slavil vítězství v domácí lize v domácím poháru i Lize mistrů. Zvládal poutě za zlatem po celé Evropě. Již dnes ho musíme označit za jednoho z nejúspěšnějších stratégů fotbalové historie. Vždycky měl svou cestu a z té nesestoupil. Část fanoušků ho milovala a ta druhá jej pro svérázný přístup k práci i soupeřům nenáviděla. Ta druhá byla většinou mnohem větší.
I při angažmá u "red devils" chtěl své odpůrce přivést k šílenství. Odpověď na otázku, zda se mu to povede, je však zahalena tajemstvím. A ta otázka se jeví jako mnohem zapeklitější než v předchozích destinacích. Ve své první sezoně se nedostal se svými svěřenci do elitní čtyřky a i letos se na čelo tabulky dívá s více než desetibodovým odstupem. Tento neúspěch umocňuje fakt, že ligu suverénně vede nenáviděný městský rival. Odborníci hlasitě vyzdvihují styl Pepa Guardioly a Jürgena Kloppa. Jak dlouho vydrží "Special One" v tomto stínu?

Nutnost nalezení x- faktoru

15. ledna 2018 v 20:44
Takřka každý víkend nalazneme na programu nějaké evropské fotbalové soutěže zápas nesoucí označení šlágr. Střetnutí dvou vedoucích týmů tabulky, tradiční městské derby či zápas "o šest bodů" mezi týmy z chvostu tabulky, všechny takové aktéry mohou mít zápasy pišnící se tímto titulem. Velká očekávání se rozléhají mezi fotbalovou veřejností a nakonec všichni konstatují- mnoho povyku pro nic. Taktika porazí hlad po pěkném fotbale. To se však netýkalo šlágru, který se odehrál v nedělním odpolední v rámci anglické Premier league.
Na Anfield road se střetl Liverpool s Manchesterem City- suverenním lídrem a takřka jistým ligovým šampionem. Oba týmy pěly ódu na fotbalovou radost. Diváci viděli sedm gólů, domácí sebrali "citizens" punc neporazitelného lídra a i fanoušci poražených museli své miláčky ocenit. Ani za stavu 1:4 se hostující tým nevzdal a v závěru udělal ze zápasu pořádné drama. Trenéři měli určitě na lavičce nervy na pochodu, ale jejich squadry dostály své pověsti o ofenzivním pojetí a atraktivním herním projevu.
Příznivci "reds" napjatě očekávali, jak se na jejich týmu podepíše odchod největší hvězdy Philippe Coutinha do Barcelony. Dokáže kádr Jürgena Kloppa čelit v takové situaci suverennímu lídrovi domácí soutěže? Otevřená partie s hvězdným kádrem v bleděmodrých dresech se jeví jako dostatečně zřetelná odpověď. Německý stratég jde stejnou cestou, jakou v nedávné době dovedl Dortmund na německou špičku a ve finále Ligy mistrů do poslední chvíle statečně bojoval s nenáviděným Bayernem. Jeho tým nestojí na jednom hráči. Kolektivní pojetí představuje důležitý faktor. Toto své přesvědčení měl přenést i do tradičního klubu z kolébky fotbalu. Nyní však přichází čas k tomu, aby se slova proměnila v činy.
Liverpool čeká na klubový úspěch v hmatatelné podobě už nezvykle dlouhou dobu. Titul pro vítěze Premier league slavil naposledy v roce 1990. Toto dlouhé čekání představuje smutný rekord v klubové historii. Fanoušci i klubové legendy tento fakt stále častěji připomínají. "Reds" hrají atraktivní fotbal, s týmy z ligové špičky sehrávají vyhrovnané partia a na jejich hru se krásně dívá. To však v dnešní době nestačí. Fotbal se dlouhodobě vyrovnává a klíčové body se často získávají v zápasech s průměrnými týmy, které se hrají "na sílu". V těchto partiích Liverpool opakovaně ztrácí body a zároveň klubové trofeje. V taktice pro tyto zápasy teď musí Jürgen Klopp ukázat svou jedinečnost.

Miliardová tichá voda

9. ledna 2018 v 20:42
Největší přestupová bomba letošní zimy vybuchla a patrně už pomalu dodoutnává. Brazilec Philippe Coutinho opustil Liverpool a vytrucoval si přestup do Barcelony. Výrobci barcelonských dresů mohou definitivně vystavit fotografie brazilské hvězdy v modročerveném dresu. Na řece Mersrey naopak stoupá hladina způsobená slzami příznivců "reds". Jejich ofenzivní miláček se vzdal možnosti získat místo na sochu před slavným Anfield road a odpálil druhou největší přestupovou bombu ve fotbalové historii. O medaile a poháry teď bude bojovat v jiném dresu.
Toto rozuzlení celého zimního dramatu nelze ve výsledky brát jako velké překvapení, i když Liverpool několik týdnů přesvědčoval média i fanoušky o platnosti ceduky neprodejný na klopě dresu své největší ofenzivní hvězdy. Barcelona však mohla nabídnout takřka jisté vítězství v domácí soutěži a jistou účast v Lize mistrů i v příští sezoně. Liverpool touto jistotou nedisponuje a toto oslabení musí začít brát jako realitu všedních dnů a začít hledat jiné ofenzivní hvězdy a přemýšlet o novém složení své ofenzivní mašiny.
Od Coutinha se očekávají samozřejmě v Katalánsku velké věci, ale jeho přestup je však něčím jedinečný. I přes gigantickou cenu se nestane hned hlavní hvězdou. Pozice Lionela Messiho zůstává nezpochybnitelná, dokud bude mít geniální Argentinec obě nohy zdravé. Toho si i brazilská hvězda musí být vědoma. Pozice Messiho a Suaréze se jeví jako nezpochybnitelné a sám Coutinho si bude muset mezi nimi najít svou novou pozici. Mnohem zajímavější bude sledovat v následujících měsících kapitána Andrése Iniestu.
Na přetřes přichází jméno jednoho z katalánských patriotů, jenž představuje pro fanoušky dlouhá léta modlu, ale ani ona nic neprovede s jednoduchou veličinou jménem čas. Tvořivý španělský záložník už má za sebou Kristova léta a jeho současní nadřízení pro něj již patrně hledají místo v klubovém managmentu a trenér Ernesto Valverde musí shánět alternativu za klubovou legendu. A zde se přímo nabízí: nový klub-nová výzva. Philippe Coutinho toho bude muset ve svém fotbalovém životě mnoho změnit. Tady se mu naskýtá ideální možnost ukázat svou jedinečnost a rychle si získat náročné barcelonské fanoušky na svou stranu.

Ideální čas pro očistu

8. ledna 2018 v 18:34
Cizinecké legie na soupiskách pražských "S" doznaly řádných trhlin a asi nikdo už je asi nebude chtít zacelit. Minimálně v dohledné době a podobným způsobem. Se sešívaným dresem se loučí Ruslan Rotaň a Halil Altintop, ve sparťanském dresu už neuvidíme hrát Jonathana Biaianiho, Marka Janka a Georgese Mandjecka. Oba celky zažívají jedno drahé vystřízlivění a poučení. Pro úspěch v české lize nestačí bohatý a zajímavý fotbalový životopis. Nikoho nebude zajímat titul nejlepšího střelce švýcarské ligy, absolvování mládežnické akademie slavného Interu Milán či desítky těžkých zápasu v tradičních klubech bundesligy.
V nových českých působištích zůstali hráči daleko za očekáváním a kluby za ně našly méně známé, levnější a perspektivnější alternativy. Předčasná rozvázání těchto kontraktů se nejeví v kontextu podzimního dění nijak překvapivě. O předsezonních očekáváních je třeba už nyní mluvit jako o nenaplněných. Oba celky očekávaly pro jaro mnohem větší zápasové vytížení a s tím potřebné točení sestavou. Vzhledem ke změnám v realizačních týmech můžeme očekávat ještě další změny.
Dva tradiční rivalové projdou určitou očistou, mají na ni ideální čas. Na jaře se jich netýkají evropské poháry, titul je zahalen v mlze, která by se dala krájet a Sparta si navíc už nezahraje ani domácí pohár. Neříkám, že týmy nemají na jaře o co hrát, ale měly by hledat především přínosy pro další sezonu. Za svou rozhazovačnost v letních přestupovém období draze zaplatí, to se jeví už nyní jako nad slunce jasné. Odchod nepotřebných a drahých cizinců dá novým akvizicím širší pole působnosti a troufám si tvrdit, že i zlepší klima v kabině.
Sparta i Slavia prohlašovaly, že chtějí vybudovat středoevropské velkokluby. Oba sokové narazili ve slepé uličce a je jim jasné, kudy cesta nepovede. Musíme doufat, že se nejednalo o smrtelný náraz. Teď, ať se seberou a najdou jiné a lepší směřování, cestu, po níž mohou dojít třeba až do Říma.

Sám to zažil, může vědět jak na to

3. ledna 2018 v 18:03
Trenér Realu Madrid Zinedine Zidane, celý jeho realizačí tým a pravděpodobně i všichni hráči se už smířili s tím, že mistrovský titul neobhájí a ten poputuje do rukou nenáviděného barcelonského rivala. Největší hvězdy zůstávají daleko za očekáváním a projevuje se na nich také značná nervozita. Vše vyvrcholilo debaklem v legendárním El Clásicu. Královský klub si musí přiznat, že jedna hvězdná epocha se nezadržitelně blíží ke konci a pokud vedení bude i nadále důvěřovat francouzskému kouči, ten bude muset začít hledat nové hrdiny.
Sám si dobře musí pamatovat na přelom tisíciletí, kdy byl součástí legendárního projektu El Galacticos pod taktovkou legendárního španělského stratéga Vicente del Bosqueho. Jeho spoluhráče představovali například Roberto Carlos, David Beckham, Luis Figo či Gonzales Raúl. Očekávání byla obrovská a nejsem si dnes s odstupem času jistý, zda se očekávání tehdejšího madridského vedení zcela naplnila. Sám Zidane to však dnes bere jako dávnou historii, drží v ruce čistý papír a chce psát novou kapitolu dějin slavného klubu.
U jeho největších hvězd cítíme značnou nervozitu. Vztahy největší hvězdy Cristiana Ronalda a klubového vedení jsou prý dlouhodobě napjaté a jistota nečiší ani v případě Karima Benzemy či Garetha Bale. Druhého jmenovaného navíc velmi často limitují zranění. V souvislosti se soupiskou Realu se tak začala skoňovat nová jména. Čilý kontakt měl být navazán hned s několika hvězdami první velikosti. Paulo Dybala, Robert Lewandowski či Eden Hazard- hvězdy evropského formátu v nejlepších letech. Žádná se však ve španělské metropoli neobjevila.
Zidane začal naopak velmi citelně snižovat věkový průměr soupisky "áčka". Theo Hernandéz, Dani Ceballos či Borja Mayoral. Tato jména sice ještě neskloňuje fotbalová Evropa, ale čiší z nich velký potenciál pro budoucnost. Mohou se stát hvězdami prní velikosti. Zidane jim zjevně důvěřuje. Neočekává však od nich, že se stanou ze dne na den tahouny tohoto velkoklubu a nahradí výše zmíněné persony. Naskýtá se tak otázka, jestli bude mít madridské vedení nějaký čas trpělivost a třeba i obětuje několik potenciálních domácích i evrospkých trofejí. Čas na dostatečné dozrání dobrého ovoce se v Madridu nikdy moc nenosil.

Barcelona dráždí fotbalovou veřejnost

2. ledna 2018 v 21:26
Tak se nám rodil jeden velký přestup. Dost možná jsme svědky další nekonečné přestupové ságy. Barcelona zatoužila po angažování hvězdného Brazilce Philippe Coutinha. Samotný útočník a největší hvězda Liverpoolu se přestupu do Španělska nijak nebránil. Naopak otevřeně projevil velkou touhu zahrát si po boku hvězdného Argentince Lionela Messiho. Přestup ke katalánskému gigantovi se pro něj najednou stal jasnou prioritou. Touha po vystavění sochy u liverpoolského Anfield road vzala za své.
Rodák z brazilského Rio de Janeira se sám vydal vyjednávat o případném přesunu na legendární Nou Camp. Liverpool musel začít situaci řešit. Slavný klub z katalánské metropole zaslal do města Beatles dvakrát vylepšenou nabídku. Finální vyřčená částka činila více než 3 miliardy korun. U vedení Liverpoolu však nenašli představitelé Barcelony pochopení. Coutinho měl navíc čerstvě prodloužený kontrakt do roku 2022. Tento fakt působil v rukou Liverpoolu jako největší trumf.
Německý trenér Jürgen Klopp rovněž nechce o to, že by jeho největší hvězda sňala dres "reds" ani slyšet. Hvězdný Cristiano Ronaldo z Realu navíc také apeloval na brazilskou ofenzivní hvězdu, aby nepřijala nabídku z tábora úhlavního rivala. Upozornil ho na nekalé a podivné praktiky na přestupovém trhu. Co je na těchto tvrzeních pravdy se však pravděpodobně nikdy nedozvíme. To však nyní nechme stranou.
Teď se však objevil ještě jeden průšvih. Barcelona s příchodem vysněného forvarda počítala. Trenéři mu hledali ideální post v nabouchané sestavě. VIděli v něm pravděpodobně náhradu na jeho krajana Neymara poté, co se vydal za štěstím do Paris St. Germain. Měli dokonce vyrobené reklamní fotky a repliky Coutinhových dresů. Tento fakt se vyrojil na veřejnost přes sociální sítě.
Vedění Liverpoolu zuří a samotná Barcelona má co vysvětlovat. Cokoliv řekne může být použito proti ní. Přílišná sebejistota se dokáže vymstít. Fotbalovému světu je pro smích a zároveň klesl její celkový kredit. Nemá se chválit dne před večerem.