Dvanáct a dost

27. června 2018 v 21:29
První velký favorit světového šampionátu je ze hry. Obhájci titulu z Německa nezvládli klíčový duel s Koreu a po porážce opouští ruskou scénu nečekaně brzo. Před čtyřmi lety dokráčeli Němci v Brazílii ke čtvrtému titulu mistra světa a svou cestu ozdobili organizovanou sedmigólovou demolicí domácích "kanárků", kdy způsobili brazislkou národní tragédii. Tehdejší německý národní tým takřka neměl slabinu, řada hráčů hrála ve vrcholné formě a trenér Joachim Löw zažíval vrchol své kariéry.
Když se podíváme na jména, tak se německý tým vlastně ani tolik nezměnil, ale přesto byla situace uvnitř mužstva hodně odlišná. Někteří hráči hráli v uplynulé sezoně hluboko pod svoje možnosti a například neochvějná brankářská jednička Manuel Neuer se až těsně před šampionátem vyléčil z delšího zranění. Vedly se spekulace o tom, že v týmu není úplně ideální atmosféra a proslulá německá soudržnost se najednou vypařila. Za nejkřiklavější symbol můžeme považovat záložníka Arsenalu Mesuta Özila. Bídná sezona londýnského klubu jakoby se přenesla i do národního týmu a jeho výkony neměly s fotbalistou světového formátu nic společného. Brzky konec na šampionátu lze považovat jen za logické vyústění.
Současný německý národní tým má prostě svůj výkonnostní vrchol za sebou a někteří hráči z minulého šampionátu v Brazílii budou svého tehdejšího kapitána Philippa Lahma následovat do fotbalového důchodu. Jedná se o logický fotbalový koloběh. Den přiznání těchto možná trochu krutých faktů musel jednou přijít. V Německu se musí začít pomalu ohlížet po nových reprezentačních hvězdách. Například hvězdný Bayern Mnichov stále hraje v domácí lize svou vlastní soutěž, ale v pohárové Evropě se mu ty nejlepší kluby z celkového pohledu výkonnostně ztrácí.
Společně s velkou hráčskou generací pomalu asi odpočítává své dny i trenér Joachim Löw. Počet let strávených u reprezentace se patrně zastaví na čísle dvanáct. O jeho konci se již nějakou dobu vedou čilé spekulace a naúspěch na světovém šampionátu může celý konec urychlit. Za své působení si zaslouží absolutorium a již dnes ho musíme považovat za jednu z největších postav německé fotbalové historie. Dají se očekávat velké diskuze o jménu jeho následovníka i o dalším Löwově trenérském působišti. Žádného fanouška fotbalu nenechají tyto otázky. Otázka je to velmi záludná a odpověď na ni asi nelze příliš jasně předpovídat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama