Dvě tváře velkého příběhu

10. června 2018 v 20:42
Ve stínu příprav na světový šampionát v Rusku bych chtěl připomenout jedno fotbalové výročí. Devadesáté první narozeniny by dnes oslavil legendární Ladislav Kubala. Můžeme ho též znát pod jmény Ladislao či László. V roce 1927 se v Budapešti narodil autor jednoho z nejpoutavějších fotbalových příběhů dvacátého století. Osud měl na svědomí fakt, že ve své kariéře reprezentoval celkem tři země a zapsal se nesmazatelně do dějin jednoho z největších evropských klubů, zároveň se však musel smířit s chudou reprezentační kariérou.
Ladislav Kubala se fotbalovému řemeslu naučil krátce po druhé světové válce v bratislavském Slovanu. Ve městě na Dunaji ho však dnes za klubovou legendu nepovažují. Nejslavnější část jeho kariéry se totiž začala psát až v roce 1951 na barcelonském Nou Campu. Slavný tým FC Barcelona ho přijal za svého a v následující dekádě se zde psal příběh největší legendy "blaugranas". Útočník zvaný Kukši si podmanil celou Barcelonu a Španělsko ho přijalo za svého. Největšímu ocenění se mu dostalo v roce 1999 při stoletém výročí založení klubu. V hlasování fanoušků předčil Diega Maradonu či Johana Cruyfa a Kubala byl vyhodnocen jako nejlěpší hráč klubové historie.
Opačný příběh se psal v reprezentační kariéře. Kubala vzhledem k svému původu a velkému putování reprezentoval hned tři země- Československo, Maďarsko a Španělsko. Celkově však sehrál jen 28 reprezentačních zápasů. Skromný reprezentační příspěvek je politováníhodný hlavně v případě Maďarska, jehož reprezentace si v 50. letech podmanila Evropu. Družina v čele s Ferencem Puskasem sice nikdy nedokráčela na úplný vrchol, ale i tak se na ni vzpomíná s velkým respektem.
Člověku se snad ani nechce věřit, že tento příběh dokázal napsat jeden hráč. Navíc se později prezentoval více než třicet let i jako trenér. V tomto ohledu však již zůstal ve stínu svých kolegů. Jedinečný klubový příběh i skromná reprezentační kariéra dodávají celému příběhu vzácnou jedinečnost. Ve své době strhával davy, s příchodem jiných hvězd na něj však řada lidí zapomněla. To se stalo určitě neprávem. Považuji tedy za elementární slušnost poslat přání všeho dobrého do fotbalového nebe.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama