Patnáct a dost?

1. června 2018 v 13:41
Je tomu již patnáct let, co zmizelo z anglického fotbalu jedno velké tabu- majitel z bývalého východního bloku. Ruský ropný magnát Roman Abramovič si pořídil drahou, ale ve výsledku výnosnou hračku. Pod svá křídla vzal londýnskou Chelsea a na tamní Fulham road začal budovat velký fotbalový kolos. "Blues" se do té doby pohybovali ve stínu jiných velkoklubů- Arsenal, Liverpool, Manchester United. Bezedná pokladna ruského ropného oligarchy však situaci změnila. Největší hvězdy najednou začaly přetahovat přes hlavu modrý dres. Na Stamford bridge se najednou objevily hvězdy jako Petr Čech, Joe Cole, Michael Ballack či Fernando Torres.
Začala nejslavnější epocha historie londýnského klubu. Pět titulů pro vítěze Premier league, pět vítězství v FA cupu a nakonec i vytoužený nejcennější pohár pro vítěze Ligy mistrů. Teď se však zdá, že štědrý ruský kohoutek může být velice rychle utažen. Romanu Abramovičovi nebylo prodlouženo vízum nutné pro pobyt na britském území a chuť pro investice do hráčského kádru tím významně opadla. Méně vydařená poslední sezona, kde obsadila Chelsea až páté místo, může mít nakonec mnohem fatálnější následky než si dosud její představitelé připouštěli.
Vzhledem k pátémmu místu v ligové tabulce bude hrát tým v příští sezoně jen Evropskou ligu. Na tento režim se bude režim klubu jen těžko nově nastavovat. Letní investice do posil tak budou výrazně nižší než v minulých letech. Sám ruský majitel pozastavil stavbu nového stadionu, jenž měl za dva roky nahradil stárnoucí Stamford bridge a začíná otevřeně mluvt do médií o nepříznivém investičním klimatu.
Zmíněné okolnosti samozřejmě vyvolávají spekulace o nových zájemcích. Logicky se nabízí zájem čínských investorů, s nimiž udržuje Roman Abramovič nadstandardní vztahy. V Chelsea každopádně nastává období nejistoty, kterou umocňuje nejistá situace trenéra Antonia Conteho. Britský tisk již otevřeně mluví o jeho nástupcích. Během působení ruského oligarchy vyrostla na jihozápadě Londýna dobře fungující mašina. Ta však může během letní přestávky začít pořádně drhnout.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama