A teď ten totální fotbal

22. července 2018 v 20:34
Všichni tři největší favorité nového ročníku fotbalové ligy na úvod nezaváhali. Plzeň otočila vývoj na Dukle a Sparta zlomila v závěru odpor nováčka z Opavy. Nejpřesvědčivěji však zapůsobila Slavia. Ta si z půdy pohárového účastníka Sigmy Olomouc veze vítězství po třígólovém vítězstsví a několika velmi slibných individuálních výkonech. Trenéři mohou být velmi spokojeni s výkony Miroslava Stocha, Simona Deliho či Stanislava Tecla. Fanoušci se vrací z Hané plni optimismu, ale na předčasné závěry je pochopitelně brzy.
Některé věci jsou však na první pohled zjevné. Člověk si při pohledu na základní sestavu všimne několika překvapiných změn a tu nejmarkantnější najde na hrotu útoku. Loňský kapitán a lídr přenechal na úvod své místo Stanislavu Teclovi a po dlouhé době ztrácí pozici nedotknutelného vůdce, jenž má místo v základní sestavě takřka pod penzí. Jindřich Trpišovský se bude snažit aplikovat flexibilní styl a dá se předpokládat, že bude se sestavou rotovat. Snad tak bude činit citlivěji než jeho předchůdce Jaroslav Šilhavý.
Když přicházel Jindřich Trpišovský v zimní přestávce do Edenu, tak často mluvil o své vizi "totálního fotbalu". Tento pojem si fanoušci dlouhá léta spojují s Ajaxem Amsteram 70. let, kdy slavný nizozemský klub prožíval pod taktovskou Rinuse Michelise a Johana Crujffa nejslavnější epochu své bohaté historie a třásla se před ním celá fotbalová Evropa. V hudební terminologii bychom tehdejší Ajax označili ódou na radost.
Tato slova se někdejšímu trenérovi Liberce po některých nepřesvědčivých jarních výkonec vracela jako bumerang. Nyní má příležitost přesvědčit kritiky o správnosti své cesty. Již se nemůže vymlouvat na nedostatek času a press rozjeté sezony. V letní přestávce si tým mohl upravit k obrazu svému a postupně všem hráčům vysvětlit jejich pozici. To, že ani kapitán Milan Škoda nemá své jisté, se může ukázat jako velmi promyšlený tah a třeba to bude spouštěč k ještě variabilnějšímu fotbalu. Samozřejmě existuje riziko, že někteří hráči neustojí enormní tlak slávistického dresu, ale to si v pražských Vršovicích dnes nikdo nepřipouští. Tak směle do toho.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama