Inspirace pro český fotbal

16. července 2018 v 21:14
Měsíční fotbalový maraton je za námi a v některých zemích už fanoušci pomalu vyhlížejí start domácích fotbalových soutěží a posléze evropských pohárů. To se bude týkat i českých týmů a fanoušci jsou v očekávání, skončí jim nucená domácí fotbalová abstinence. Světový šampionát sledovali Češi pouze na televizní obrazovce, ale doufám, že tak činili se vší pečlivostí. Ze závěrečných bojů si totiž mohou odnést velkou dávku inspirace pro další směřování českého fotbalu, který v mnoha ohledech přešlapuje na místě.
Z šampionátu se vrací s medailí Belgie a Chorvatsko, jejichž domácí soutěže se podle výsledků řadí na úrověń české Fortuna ligy, za výjimku můžeme považovat pouze bruselský Anderlecht, ten hraje v Belgii svou vlastní soutěž. Proč tedy jejich reprezentace okupují svtovou špičku a náš tým se nachází minimálně po kolena ve fotbalovém bahně. Vymlouvat se neustále na slabší generaci je vrcholem alibismu a lhaním si do vlastní kapsy. Vrcholové orgány českého fotbalu musí přejít od slov k činům.
Český fotbal obrovsky brzdí projekt juniorské ligy. Hráči v ní mohou až jedenadvaceti let měřit síly se svými vrstevníky. Málokdo se tak dostane v brzkém věku do dospělého fotbalu a právě tady vzniká prodleva ve sportovním růstu a ta může kaiéru talentovaného hráče nenávratně poškodit. Najít na soupiskách českých ligových týmů náctileté talenty je velmi těžkým hledáním. Belgičané a Chorvati výtají hráče v A- týmech krátce po dovršení plnoletosti a ti se mohou o to dříve výrazně ukázat skautům evropských velkoklubů.
Přerod v dospělého fotbalistu mají v těchto zemích ideálně načasovaný. Hráče nelimituje zpožděný příchod mezi dospělé a zároveň trenéři předcházejí brzkým odchodům do mládežnických akademií v Madridu, Barceloně či Manchesteru, kde je přechod do A- týmu plného hvězd sázkou do loterie. Při dlouhém setrvání s vrstevníky nemůžeme očekávat české verze hvězd jako Hazard, Kompany, Modrič či Mandžukič. Výsledky Chorvatů a Belgičanů na ruském šampionátu můžeme v Česku brát jako ideální inspiraci.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama