Nedokončené fotbalové Nagano

15. července 2018 v 20:41
V moskevských Lužnikách učinilo finále mezi Chorvatskem a Francií tečku za světovým šmpionátem ve fotbale. Tam boj o medaile zcela ovládly evropské týmy a zlaté medaile nakonec putují do Francie. Po dvaceti letech se tak děje podruhé v historii. Na finále budou fanoušci vzpomínat především díky neobvykle vysokému počtu gólu a ti chorvatší na něj zachovají dva úhly pohledu. Jejich potomci však každopádně uslyší vyprávění o výjimečném fotbalovém příběhu bez šťastného konce.
Letos uplynulo dvacet let od hokejového turnaje století v japonském Naganu a českým fanouškům se opět vracely vzpomínky na největší úspěch českých sportovních dějin. S chorvatským putováním světovým šampionátem se dají nálézt určité paralely. Na počátku šampionátu bychom určitě hledali jiné favority než partu kolem Luky Modriče. Ten však i s pomocí potřebného sportovního štěstí, kdy třikrát zvítězil v prodloužení či penaltovém rozstřelu, až se ocitl v boji o svatý grál světového fotbalu. Na Jadranu se postupně zastavoval život. V dresech národního týmu jsme mohli vidět dělníky, hasiče i členy vládního kabinetu. Fanoušci Chorvatska měli v moskevských Lužnikách velkou převahu, nicméně nic z toho nestačilo ke zlatému konci.
Francie nebyla ve finálovém zápase lepším týmem, ale fotbalový osud dokáže být skutečně nemilosrdný. hráči Chorvatska padli po zápase na zem a z jejich tváří vycházely nepřítomné pohledy. Nikdy ve fotbalové historii jejich země nebyl velký trumf tak blízko. Brzy si uvědomí, že dosáhli největšího fotbalového úspěhu od rozpadu bývalé Jugoslávie a domů se vrátí jako národní hrdinového, byť je budou zdobit jen stříbrné medaile. Ty jim však bude zástup jiných fotbalových jen tiše závidět.
Pro Luku Modriče či Mario Mandžukiče se jednalo patrně o poslední příležitost dosáhnout velkého fotbalového úspěchu. I přes hořký konec opouští roskou metropoli se vztyčenou hlavou. Mario Mandžukič potvrdil svou pozici mezi nejlepšími útočníky světa a Luka Modrič si velmi hlasitě řekl o Zlatý míč pro nejlepšího fotbalistu na Starém kontinentu. Monopol Cristiana Ronalda a Lionela Messiho na sklonku tohoto roku velmi pravděpodobně skončí a zaslouží se o to právě rodák ze Zadaru. Chorvati nejsou vítězi, ale i tak se dnešním dnem přepisují dějiny.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama