Španělský fotbal jde do rizika

9. července 2018 v 20:30
Po předčasném konci na světovém šampionátu vyřešil španělský fotbal otázku hlavního trenéra. Po nouzovém řešení v podobě sportovního manažera Fernanda Hierra se reprezentaci na dva roky upsal Luis Enrique. Ten bude mít za úkol vrátit španělský fotbal na světovou špičku a otevřít novou kapitolu, vnést do hry nové prvky a uspíšit nucenou generační obměnu, která je proti fotbalovým zvykuům nezvykle pomalá. Po světovém šampionátu však dává reprezentaci definitivní sbohem pouze letitá opora Barcelony Andés Iniesta.
Luis Enrique má v porovnání s Hierrem výrazně bohatší profesní životopis. Trenérské řemeslo předvedl v AS Řím a Celtě Vigo. V Barceloně navíc po mnoha hráčských śpěších předvedl i ty trenérské. S katalánským velkoklubem získal celkem pět trofejí včetně trumfu v Lize mistrů a zařadil se tak mezi klubové legendy. Na počátku kariéry přitom spáchal výjimečné hráčské harakiri, kdy přišel do Barcelony jako hráč nenáviděného Realu Madrid. Už jen díky tomu se stal ve španělském fotbale jedinečným.
Nyní má před sebou další výzvu v podobě reprezentačního A- týmu. Vzhledem k jeho dosavadní profesní dráze se zdá být jeho nominace zcela oprávněná. Jistě již prošel mnoha trenérskými zkouškami, není rozklepaným nováčkem a vzhledem k jeho profesnímu životopisu k němu musí mít staří i mladí svěřenci patřičný respekt. Při hlubším zamyšlení se však obejevuje jedno výrazné "ale" a nadřízení nového trenéra ho musí mít na zřeteli, aby se ho posléze nelekli a nezažili kruté vystřízlivění.
Enrique je představitelem stávající generace španělského fotbalu, kterou mimochodem reprezentuje především proslulá barcelonská tiki- taka. Systém, jenž slavil nejeden úspěch, ale v dnešní době se jeho tradiční podoba jeví jako neaplikovatelná. Poznala to jak Barcelona v posledním ročníku Ligy mistrů, tak reprezentace na světovém šampionátu, kdy nenašla recept na zarputile bránící Rusy. Ti ukázali, jak lze vytěžit z minima maximum. Luis Enrique má jako první úkol ukázat profesní progres. Jinak nebude změna trenéra španělskému fotbalu nic platná a nepohne se z místa. Změna vládce reprezentačního A- týmu představuje do značné míra riziko.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama