Září 2018

Baník složil další zkoušku

30. září 2018 v 20:40
O tom, jak je Milan Baroš pro Baník Ostrava nepostradatelný na hřišti i v kabině jsem již psal mnohokrát. Někdy se však stane, že u dobře rozjetého stroje selže ta hlavní součástka a pak ho jen těžko rozjedete. Něco takového se v zápase se Slavií v Ostravě stalo. Milan Baroš neudržel nervy, zle se ohnal po Tomáši Součkovi a po odehraných patnácti minutách pro něj zápas skončil. On sám se choval takřka nepříčetně a lidé v jeho okolí se ho buď snažili uklidnit nebo nevěřili svým očím, jak se pro milovaný tým zápas vyvýjí. Baníkovské akcie povážlivě klesly.
Slavia si snad ještě ani neuvědomila, že hraje přesilovku a Martin Fillo poslal Baník do vedení. Gól Miroslava Stocha měl zápas nasměrovat očekávaným směrem a zavelet k obratu. I zá této situace se však Baník vzepřel osubu a krátce před pauzou mu opět Martin Filllo vrátil náskok. Po přestávce zkoušela Slavie různými tahy zápas otočit, rozšířená marodka se však výrazně projevila i na hráčích na hřišti. Do Prahy se tak vracela s prázdnou a nevyužila příležitost odskočit soupeřům v tabulce.
V Ostravě bude naopak dlouhá noc a místní mají na několik dní dopředu jasné téma hovoru. Na ligovou tabulku se jim krásně dívá, protože tým z jejich města má po deseti kolech stejný bodový zisk, jaký ho dovedl před patnácti lety k ligovému titulu. To se ještě stalo na milovaných Bazalech, teď se cítí dobře i v nenáviděných Vítkovicích.
Hra v oslabení byla pro hráče Baníku těžkou zkouškou. Legendární útočník, jenž měl vždy za úkol zavelet v kritických momentech k útoku, selhal a dostal svůj sbor do těžké situace. Ten si však nastraženou pastí poradil a dočkal se zasloužené odměny. Byly k vidění i skvělé individuální výkony v podání Jana Láštůvky, Martina Filla či Daniela Holzera. Ostravský tým prošel těžkou zkouškou a obstál v ní. Všem je dnes jasné, že loňské obavy o záchanu nebudou v této sezoně tématem. Vyznavači bílé a modré však začínají pomalu myslet na poháry. Dobře známe úsloví o tom, že s jídlem roste chuť. Baník musí své výkony potvrdit i v příštích kolech a posílat do ostatních ligových měst důrazný vzkaz ve znění- "zase jsme tady".

Došlápnutí jednoho revolučního kroku

26. září 2018 v 18:34
Velký převrat se podle všeho chystá v Londýně. Tamní velkoklub bude nejspíš měnit majitele. Ruský ropný oligarcha Roman Abramovič čile hledá kupce svého zlatého vejce. Z hlediska událostí posledních měsíců se nejedná o nic překvapivého. Vztahy mezi Ruskem a Anglií nejsou z nejvřelejších a jeden z nejbohatších Rusů na to doplácel minimálně většími komplikacemi v oblasti vystavování víz do Velké Británie. Časy velkých posil hráčského kádru jsou v současné době minulostí, stavba nového stadionu se značně zpomalila a klubové ikony Frank Lampard a John Terry nedostaly od ruského bosse odpovídající nabídku na práci v klubovém managmentu.
Tento scénář si však fanoušci ani v nejčernějších snech nepřipouštěli. Po patnácti letech možná skončí jedna velká epocha klubových dějin. Směle můžeme mluvit o éru suverénně nejúspěšnější. Když v létě 2003 prodával anglický obchodních Ken Bates většinový podíl v klubu ruskému podnikateli, celá kolébka fotbalu vstřebávala velký šok. Anglie je velmi konzervativní země a to se projevuje i ve fotbale. Týmy z ostrovů se až v 60. letech poprvé objevily v evropských pohárech a místa pro hvězdy z kontinentu se začaly v Anglii výrazně prosazovat až v poslední dekádě 20. století.
Abramovič šel do obrovského rizika, protože případný neúspěch by vstřebával hodně těžko. Nyní je v pozici, kdy se mu celá Anglie musí klanět. Během jeho éry prošly klubem hvězdy jako Čech, Robben, Drogba či Hazard. Chelsea celkem pětkrát vyhrála domácí soutěž a poprvé stěhovala trofej pro nejlepší tým Evropy do Londýna. Chelsea si upevnila pozici v absolutní anglické špičce, která dostávala v předešlých letech zabrat a většinou byla fotbalovou jedničkou v britské metropoli.
Abramovič dokázal se obklopil absolutními profesionály, velmi dobře se staral o klubové PR a díky úspěchům se dostala Chelsea mezi komerčně nejúspěšnější týmy na úroveň Barcelony či Realu Madrid. Nový majitel je zatím zahalen tajemství, ale jisté je, že ho nečeká nic lehkého. Musí si být vědom srovnání s ruským miliardářem a případný pokles sportovní úrovně budou fanoušci nést s velkou nechutí.

Jedna kapitola končí

25. září 2018 v 20:31
Po letních prázdninách a letních reprezentačních zápasech fotbalové Ligy národů se vrací na scénu i účastníci světového šampionátu v Rusku. Někteří chtějí pokračovat v dobrých výkonech z léta, jiní mají za cíl zapomenout na ruské zaváhání a začít psát světlejší fotbalové kapitoly. Spíše do té druhé se řadí i Argentina. Jihoamerický gigant předčasně odlétal z Ruska po osmifinálové prohře s Francií a v herním projevu výrazně zaostal za očekáváním fanoušků i médií. Na řadu hvězd se sesypala oprávněná kritika a v dalším kvalifikačním cyklu bude jedna z fotbalových velmocí pod velkým tlakem.
Na začátku nápravné terapie bude chybět největší hvězda. Dočasný trenér Scaloni nepovolal Lionela Messiho na přípravné zápasy s Guatemalou a Kolumbií a stejně učiní pro utkání se Saudskou Arábií. Dočasný kouč to oficiálně prezentuje jako zapracovávání mladých hráčů do reprezentačního A- týmu. To zní na první pohled logicky, ale jeho případný nástupce musí s touto informací velmi pečlivě pracovat. Šampionát v Rusku považovala argentická fotbalová veřejnost za poslední šanci vyrovnat se na reprezentační úrovni Diegu Maradonovi.
To se pravděpodobně již nestane. V jeho rodné zemi to zatím nikdo neřekne nahlas kolem nevětší hvězdy budou zatím stále jeho nadřízení potichu našlapovat. Všem však musí být jasné, že dny malého fotbalového génia se pomalu naplňují. Jeho věk sice ještě neposílá útočnou hvězdu Barcelony do fotbalového důchodu, ale další světový šampionát se ustkuteční až za čtyři roky v Kataru a na Arabský poloostrov již může Argentina cestovat s jinou nedotknutelnou hvězdou.
Pro mladé talenty jsou tak následné měsíce výzvou ukázat se před zástupy fanoušků a poslat tak do fotbalového světa jasný vzkaz, že pramen s nástupci Mária Kempése či Diega Maradony nevyschl a Argentinu je musí ostatní země stále brát jako fotbalovou velmoc. Samotný Messi se musí smířit s reaitou. Ivanu Lendlovi také zůstal Wimbledon navždy zapovězený a Pavel Nedvěd či Gianluigi Buffon nikdy neslavili s milovaným Juventusem trumf v Lize mistrů.

Konec nedotknutelných

24. září 2018 v 20:45
Nejvyšší fotbalovou soutěž čeká v pátek další šlágr. Sparta se chystá do Plzně, kde vyzve tamní Viktorii. Té musí závidět její zápasy v Lize mistrů, ale rozhodně se nechystá ná západ čech s poraženeckou náladou. Zatímco ona potvrdila v domácím utkání s Libercem stoupající ligovou formu, úřadující mistr má v této chvíli řadu důvodů k zamyšlení poté, co utrpěl v Jablonci porážku 0:3 a na vedoucí Slavii ztrácí v této chvíli tři body. Navíc se v tabulce dívá v této chvíli na záda i druhému pražskému "S". Na svátek Sv. Václava tak rozhodně nepůjde do domácího zápasu v roli jasného favorita.
Herní projev Plzně má od záčátku sezony do ideálu zatraceně daleko. Slabší soupeři jako Mladá Boleslav či Opava nebyli pro Západočechy tak těžkým soustem a ti tak své nedostatky úspěšně maskovali. Zápasy s těžšími soupeři však odhalily tyto nedostatky v plné nahotě. Ze Slavie odjížděla se čtygólovým debaklem poté, co tahala celé utkání za kratší konec i s přispěním vyloučení Romana Hubníka. V premiéře v Lize mistrů neudržela v zápase s CSKA Moskva dvougólový náskok a do tabulky si připsala pouze bod a i na jablonecké Střelnici hrála v ligové dohrávce jen vedlejší roli. Máme mluvit o momentální krizi nebo budou problémy hlubší?
Již při comebacku Pavla Vrby si mnozí kladli otázku jakou podobu bude získávat nový plzeňský kádr. Přerovský rodák vsadil na osvědčené opory a to mu dlouhou dobu vcházelo. Čas však nemilosrdně plyne i v Plzni. Milan Petržela stále častěji okusuje tvrdost lavičky náhradníků, ale pevnou pozici v základní sestavě mají stále David Limberský či Daniel Kolář. Jejich dny se však jednou také naplní a český fotbalový premiant posledních let bude muset dát definitivvně svému kádru novou podobu.
Na to nyní není čas už vzhledem k uzavřenému přestupovému oknu. Manévrovací prostor ke změnám je tak výrazně omezen. Zabudování nových tváří ale musí probíhat o něco rychleji a staré tváře nemohou mít neustále pocit své pozice "pod penzí". Každá minuta je v této situaci drahá. Pavel Vrba má svou pozici v Plzni neotřesitelnou, ale sám určitě nechce zahrávat se svým jménem a image. Musí tak přejí od slov k činům.

Jiná verze totálního fotbalu?

23. září 2018 v 20:39
Vládcem Vršovic je minimálně do jara Slavia. Bohemians porazila tradičního rivala v "derby o Botič" 1:0 a vrátila se na první místo tabulky, kde bude vyčkávat na pondělní reakci Plzně. Fanoušci přicházeli nasyceni čtvrteční výhrou nad Bordeaux, která znamenala skvělý vstup do Evropské ligy. Začátek pohárové soutěže však zároveň znamená další porci zápasů a ta se musí na "sešívaných" logicky projevit. To ukázal nedělní večer v pražských Vršovicích v plné nahotě a hráči i fanoušci si z něj musí odnést mnohá poučení.
Oproti čtvrtečnímu zápasu vypadl ze základní sestavy pouze Jan Bořil a trenér Jindřich Trpišovský opět ukázal, že má svoje koně, kterým bezmezně věří. Jaký to obrat proti loňskému podzimu, kdy se sestava Slavie točila jako kolotoč na Matějské pouti a nikdo neměl v sešívaném dresu nic jistého. Vedení Slavie sice přišlo do nové sezony opět s vizí zdvojeným postů, sle někteří hráči se znovu ukazují jako nepostradatelní. V současné době se jedná o Ngadeua, Coufala a Hušbauera.
Slavii čekají v dohledné době tzv. anglické týdny s vloženým pohárovým zápasem. Nejedná se o nic nežádoucího, vedení přece vždycky sní o pohárové soutěži a případný postup do jarních bojů. Nepostradatelnost některých borců a nezvyklý zápasový režim si budou vybírat svou daň. To ukázalo již malé derby s Bohemians a podobné úkazy se budou dost možná v dohledné době opakovat.
Slavia po hubeném vítězství slaví důležité tři body, ale určitě nemohli hráči čekat, že jim budou tisíce fanoušků aplaudovat ve stoje. Svou roli zde sehrálo i nevlízdné podzimní počasi. Slávisté urvali tři body silou a mohou se opět těšit pohledem na první příčku v tabulce. Na formu bodového zisku se historie ptát nebude a všichni budou řešit hlavně plný bodový zisk. V posledních zápasech se opět mluvilo o tom, jak Slavia předvádí "totální fotbal". Únava si však v posledních dnech vybírá svou daň. Fanoušci nemohou čekat ódu na fotbalovou radost. Jak říká klasik: "důležitý jsou body". Tuto frázi si bodou slavisté opakovat stále častěji.

Začíná další pokus

18. září 2018 v 20:50
Nový ročník Ligy mistrů se stává skutečností. Týmy z celé Evropy budou třetí rok po sobě pořádat hon na Real Madrid a mají před sebou další pokus sesadit nejúspěšnější klub fotbalové historie z postu evropského fotbalového krále. Najdeme řadu týmů s cílem vystřídat "bílý balet" na pozici fotbalového krále, ale poštěstit se to může jen jednomu. Klopýtnutí se neodpuští a fanoušci v celé Evropě jsou doslova těhotní očekáváním, zda se bude ušatá trofej pro eropského fotbalového vládce po třech letech stěhovat. Zůstane ve Špapělsku? Poputuje na briské ostrovy? Nebo snad dojde k revoluci ve francouzském podání? Na odpověď si budeme muset počkat do května příštího roku.
Největší očekávání probíhají v těchto dnech v Paříži. Tamní all stars team má před sebou další výzvu přetavit svou domácí dominanci přenést do kontinentálního formátu a upevnit si tak svoje místo mezi fotbalovou elitou. Domácí titul není pro arabské majitele tématem. Tuto trofej berou jako samozřejmost. Tým z města nad Seinou hraje svou vůastní soutěž a ostatní týmy v Ligue 1 jsou smířené s rolí dobře placeného komparsu. Očekávaný další titul nebude velkým důvodem k oslavě.
Francouzský fotbalový lídr se nyní musí předvést v tom nejlepším světle i na evropské scéně. Jména jako Edison Cavani, Thiago Silva, Julian Draxler či Neymar k tomu pařížský tým předučují. V minuých letech však hvězdný celek zkolaboval v duelech s Barcelonou či Realem Madrid. V plné nahotě se ukázal fakt, že přílišná dominance v domácí soutěži může být pro permanentního mistra kontraproduktivní.
Vedení PSG si nižší kvality francouzské ligy je dobře vědomé, ale jejich trpělivost není nekonečná. Případný další kolaps na evropské scéně může výrazně snížit jejich kredit mezi fotbalovými bafuňáři a mnohem hlasitěji se jim může ozvat průpovídka o tom, že peníze nejsou všechno. Další hubená evropská sezona by mohla mít za důsledek to, že největším hvězdám dojde trpělivost a žačnou se ohlížet po jiném chlebodárci, jenž by jim umožnil cestu na post vládce fotbalové Evropy. Trenér Thomas Tuchel má za úkol dokázat to, co se nepovedlo slavnějším předchůdcům. I pro něj začíná velmi zajímavá bitva.

Varování na úvod

17. září 2018 v 21:05
Karel Jarolím skončil po prohrách s Ukrajinou a Ruskem na pozici hlavního trenéra české fotbalové reprezentace. Jeho smlouva se jevila ještě nedávno jako nevipověditelná, ale snad i na Strahově přišli k rozumu a přiznali si, že pozice bývalého trenéra Slavie, Slovanu Bratislava či Mladé Boleslavi je neudržitelná. Na Jarolímovo působení se bude vzpomínat jako na smutnou epochu symbolizovanou především neúspěchem v kvalifikační skupině o mistrovství světa v Rusku. Ten pravděpodobně předznamenal jeho konec na stále ještě atraktivní trenrské štaci.
Jeho nástupcem bude podle všeho Jaroslav Šilhavý. Bývalý tvrdý obránce s jeví po titulech s Libercem a Slavií jako logická varianta. Musí si však být vědom toho, že hráčský kádr bude mít stajný jako jeho předchůdce. Nejsem si vědom žádného opomíjeného talent, jenž upadl v nemilost svazové generality. Snad jen vyléčení Vladimíra Daridy může přinést do rukou Jarolímova nástupce jisté trumfy. Naskýtá se však otázka, zda by se neměla změnit struktura realizačního týmu české reprezantace. A zde přichází jedno důrazné varování.
Manažerské funkce se měl prý chopit Karel Poborský. Někdejší geniální záložník a česká fotbalová legenda však poslal z jižních Čech zamítavé stanovisko a své povinnosti si tak bude i nadále plnit pouze v Českých Budějovicích. První pokus o zapracování členů výjimečné generace do nejvyšších striktur českého fotbalu tak skončil fiaskem. Malík a spol. by neměli tento odmítvý postoj brát na lehkou váhu jedná se totiž o jeden velmi důrazný vzkaz.
Největší žijící legendy se nechtějí špinit činností u současné fotbalové generality s nevalnou pověstí. Alternativou za Karla Poborského se má stát Tomáš Galásek Někdejší kapitán slavného Ajaxu Amsterdam dostane za úkol držet záštitu na českou fotbalovou reprezentací. Baníkovský odchovanec měl vždy větší jméno v cizině a doma se pohyboval ve stínu Nedvěda, Poborského či Šmicera. Jeho případné angažování bude velkým úspěchem svazového vedení. Případné odmítnutí výrazný pokles jeho kreditu a zvýšení hladiny bahna na pražském Strahově.

Hlavně rychle přepnout

16. září 2018 v 20:33
Fotbalová Slavia zvládla ligové klání na Slovácku a domů se vrací se třemi body. Jedná se o body, s nimiž se v rámci konečného účtování tak nějak počítalo. Ještě před nočním dojezdem do Prahy však musí hráči "sešívaných" přepnout do pohárového módu a připravovat se na čtvrteční zápas Girondins Bordeaux. Slavii začíná cesta Evropskou ligou, kterou by si vedoucí tým ligy protáhl i do jarních bojů. Uvidíme, zda zklamání z neúspěšného boje s Dynamem Kyjev už přebolelo a v Evropské lize uvidíme lepší a hlavně produktivnější Slavii.
V posledních týdnech se jí stále více rozrůstá marodka a všichni se teď modlí, aby se nerozrostla po zápase na půdě Slovácka o Vladimíra Coufala. Slavii čeká, při vší úctě k moravskému klubu, soupeř z poněkud jiné kategorie. Již v minulé sezoně často mluvili v Edenu o zdvojených pozicích a hned několik hráčů se ukázalo jako nenahraditelní. Jedním z nich byl stoper Simon Deli. Ten se nyní znovu nachází na široké narodce.
Ve stoperské dvojici ho zatím zastupuje Ondřej Kúdela a vede si zatím obstojně. Jistotu v obraně doplnil i dvěma góly, jimiž pomohl k důležitým bodů. Navíc zvládl vstup do rozehrané bitvy s Plzní, která se nakonec proměnila v červenobílou show. Slavii teď čeká další zkouška. Zápasový rytmus se rozroste o evropskou soutěž, již sice fanoušci řadí do druhé kategorie, ale hráče každopádně čeká šest těžkých zápasů o místo v jarních vyřazovacích bojích.
V ligových zápasech zatím působí Slavia poměrně přesvědčivě, ale měla by se myšlenkami vrátit do minulé sezony a neopakovat podzimní vystoupení v Evropské lize. Hratelnou skupinu nezvládla a jarní boje sledovala jen v televizi. Velké poučení by měla umocnit i současná velká marodka. "Červenobílá" základní sestava se oproti loňskému ročníku ustálila a mnohými proklínané točení s hráčí se neopakuje. Jedná se o jeden z předpokladů a vylepšení evropského fotbalového kreditu. Slavia se po hubených letech opět zabydluje na pohárové scéně a všichni ve Vršovicích chtějí, aby se tak dělo na delší dobu. Trenér Jindřich Trpišovský má před sebou další zkoušku.

Hrozba nabouraného kreditu

7. září 2018 v 6:25
Nejvyšší česká fotbalová soutěž zaznamela po rychlém prázdninovém konci Pavla Hapala na lavičce Sparty další trenérskou rošádu. Lavičku Dukly Praha opuští Pavel Drsek. Poslední tým Fortuna ligy dosud nezískal v tomto ligovém ročníku ani bod a toto řešení tak není velkým překvapením. Pověstný nový impuls se jevil jako nevyhnutelný a na Julisce všichni doufají v jeho pozitivní efekt.
Větší emoce budí jméno jeho nástupce. Z Jablonce bude nyní dojíždět do Prahy Roman Skuhravý. Jen několik desítek hodin uplynulo od jeho konce na lavičce ligového nováčka z Opavy. Údajně tak učinil z rodinných důvodů. Permanentní cestování ze severu Čech do dalekého Slezska se jevilo jako příliš náročné a nejvíc tím trpěl podle trenérových slov jeho syn.
Celá tato věc má do značné míry logiku a pro tento trenérův krok musíme nalézt pochopení. Vedení ligového nováčka poděkovalo Romanu Skuhravému za jeho práci, jenž vyvrcholila návratem do nejvyšší soutěže a fanoušci ho považovali za hrdinu. Události následujících hodin však mohou tento názor značně upravit a trenérovi v žádném případě nepomůže.
Ten se totiž nemusí hlásit na jabloneckém úřadu práce a své umění bude nyní aplikovat v pražských Dejvic. Naskýtá se tak otázka, zda nebyly rodinné důvody zástupné a jestli nejednal s Skuhravý s Duklou za zády svých opavských šéfů. Rychlé "upečení" nové smlouvy za jednu noc se jeví jako značně nepravděpodobné. Celá věc tak najednou dostává značnou pachuť.
Ta je celá umocněna tím, že Dukla a Opava spolu budou velmi pravděpodobně bojovat o holé ligové přežití a Roman Skuhravý se tak dostává do pozice dezertéra. Spekulace o jeho zimním nástupu v pražské Spartě se ukazijí jako liché a chystá se znovu na záchranářskou misi. Fotbalová veřejnost ho vnímala jako talentovaného a progradivního trenéra. Nyní si sám na sebe upletl bič a sám vystavil se jedné velmi těžké zkoušce.

Další důvod k zamyšlení

5. září 2018 v 20:36
V pražské Spartě ani reprezentační přestávka neznamená důvod ke klidu. Dosavadní náhradníci dostali příležitost se trenérovi Ščasnému předvést v přátelském zápase s třetiligovým Vltavínem. O místo v sestavě si měli říct Lukáš Štětina či Lukáš Vácha a předvést svů potenciál dostali mladíci Čejka či Fortelný. Výsledek je však nevalný. Sparta prohrála se soupeřem z ČFL 1:3 a sociální sítě hned zaplnily komentáře fanoušků plné rozhořčení a skepse před dalším průběhem ligového ročníku, kde má Sparta jedinou šanci napravit debakl v Evropské lize, kterou opustila ještě před koncem letních prázdnin.
Především její herní projev však budí značné rozpaky a ty neutlumí ani malá bodová ztráta na čelo ligové tabulky. Sparta navíc při zužování A- týmu zažívá nezvyklé situace. Jiří Kulhánek odchází na podzimní hostování do slovenské Trnavy. Normálně by bral hráč Sparty tento krok jako nutné zlo, ale v tomto případě se jedná o krok vpřed. Slovenský tým bude hrát na podzim hlavní část Evropské ligy a letenský talent tak bude mít mnohem více šancí se ukázat evropským skautům.
Snižování počtu hráčů prvního týmu mělo dát větší šanci dosavadním náhradníkům se ukázat v co nejlepším světle a říct si tak o místo v základní sestavě. Mnohým se však naopak po zápase s týmem z pražských Holešovic výrazně zkomplikovala. Pevní členové A- týmu Štětina, Vatajelu či Vukadinovič prohloubili rozčarování z dosavadního průběhu sezony. Sparta se neustále pohybuje v bludném kruhu a přemýšlí, jak z něj ven.
Po reprezentační pauze pojede na zápas do Ostravy. Nenáviděný Baník jí připravý jednu nejtěžších podzimních zkoušek. Případný neúspěch ještě prohlobí krizi v letenském kádru. Měření sil těchto dvou týmů vždy přinášelo mnoho zajímavých mometů a při současném sparťanském rozpoložení a baníkovské podzimní euforii může jejich zápas o dalším průběhu podzimu hodně napovědět. Zároveň bude důležitý pro celkovou podobu čela tabulky. Už teď se tak můžeme těšit na ligovou scénu po skončení reprezentační přestávky.

Jedna nepřekonatelná barikáda

4. září 2018 v 20:35
Cristiano Ronadlo si už plně užívá novou sezonu v Itálii, ale v posledních hodinách se na světlo světa dostala informace o tom, že všechno mohlo být v této sezoně docela jinak, Poté, co se jeho konec v Realu Madrid jevil jako nevyhnutelný, začal se svými agenty mapovat situaci v Manchesteru United. Klub jeho srdce, na který hvězdný Portugalec nikdy nezanevřel chtěl vstoupit do hry a světovou fotbalovou hvězdu.
Fanoušci Manchesteru by jistě jeho návrat vítali s nadšením. Jejich zástupy celé roky doufají, že jednou přijde den, kdy jejich někdejší modla znovu přetáhne přes hlavu rudý dres a na Old Trafford uzavře hvězdný kruh své fotbalové kariéry. Nestalo se tak a všichni tuší, že poslední možnost jeho návratu je pryč. Italský Turín pro nej bude velmi pravděpodobně jeho poslední velkou štací. Kdo vlastně zavinil to, že se sen "rudých ďáblů" neproměnil v realitu?
Podle britského deníku Daily Mirror je hlavním "viníkem" nenaplněného fanouškovského snu současný trenér José Mourinho. Portugalský stratég se Ronaldem zná dobře ze společného působení v Realu Madrid a svůj nezájem zdůvodnil tím, že investovat do třiatřicetiletého hráče více než dvě miliardy korun a zajistit mu plat ve výši 600000 liber týdně nemá smysl. Toto vajádření se jeví na první pohled logicky. Ronaldova perspektiva postupně klesá a nedá se předpokládat způsobení nové velké éry v týmu dvacetinásobného anglického šampióna. Celá věc má však i jiné trochu skryté důvody.
Mourinho na svých předchozích štacích rád spoléhal na osvědčené matadory jako John Terry v Chelsea či Javier Zanetti v Interu Milán. Během angažmá v Realu byly spor mezi největšími portugalskými fotbalovými osobnotmi veřejným tajemstvím. Oba se sice zaštiťovali absolutní profesionalitou a společným cílem, ale často byly zjevné jejich odlišné pohledy na věc. Oba ani po čase své osobní animozity zcela nezakryjí. Ani jeden z velikánů už prostě jiný nebude a v jednom klubu se už tak sejít nemohou.

Umí se srovnat s realitou

3. září 2018 v 20:30
Italská Série A má zs sebou třetí díl této sezony a úřadující mistr zatím naplňuje předsezonní předpoklady. Juventus zatím neztratil v domácí soutěži ani bod a nedal tak fanouškům příležitost k nespokojenosti. Zaváhání potencionálních pronásledovatelů Neapole, AS Řím či Interu Milán umocňují myšlenky na sedmý titul v řadě a další důkaz naprosté dominance "Staré dámy" v domácí soutěži.
Před sezonou se začala psát nvá kapitola klubové historie díky příchodu Cristiana Ronalda z Realu Madrid. Hvězdný Portugalec způsobil obrovské pozdvižení v celé Itálii a člověk nemusí být zrovna velkým fanouškem Juventusu, aby neoplýval zvědavostí nad jeho výkony v úvodu sezony, jeho adaptací na Apeninském poloostrově a soužití s největší útočnou hvězdou Juventusu v minulé sezoně Mario Mandžukičem.
Mírné rozpaky možná budí fakt, že Ronaldo v úvodních třech tápasech nové sezony zatím nevstřelil gól a jeho úměvné zaváhání z malého vápna rychle oběhlo všechny sociální sítě a stalo se hitem mezi fotbalovými příznivci. Trenér "bianconeri" Massimiano Allegri nad nímm však drží ochrannou ruku a nula kontě vstřelených gólů ho nijak neznepokojuje. Moc dobře totiž zná specifika italského fotbalu a ta se v případě jednoho z nejlepších fotbalistů světa projeví dvojnásobně.
V taktikou svázané Itálii se nedá očekávat podobný střelecký koncert, jaký předváděl v minulých letech v dresu "bílého baletu". CR7 již sám přiznal, že neočekává třicet vstřelených gólů a pozici největí útočné dominanty v lize čtyřnásobných mistrů světa. V nejbližší době se bude Juventusu hodit především v zápasech Ligy mistrů. V Itálii čekají na klubový úspěch již osm let a především představitele Juventusu štv fakt, že abslutní vrchol tůstává jejich týmu zapovězen.
Zkušenosti Cristiana Ronalda jsou zcela opačné. Ligu mistrů vyhrál již pětkrát a o jejich zákonitostech a specifikách by mohl přednášet na univerzitě. V posledních třech letech navíc nenašel jeho bývalý zaměstnavatel z Madridu ve finálových bitvách přemožitele. Pod alpskými svahy se modlí, aby tyto pozitiva přenesl i do jejich týmu.

Jeden skrytý důsledek

2. září 2018 v 20:40
Tak už žádný tým české Fortuna ligy nemá stoprocentní bodový zisk. Viktoria Plzeň dostala ve vršovickém Edenu velmi tvrdou lekci a domů se vracela se čtyřgólovým debaklem. Samotný výsledek nemá zásadní vliv na podobu tabulky a jeho role nemusí být v konečném účtování tak zásadní. Je zde však ještě jeden aspekt, který mohl sehrát v koncentraci Viktorie velkou roli a může mít velké důsledky a Plzeň může v dalším průběhu sezony poznamenat.
Ještě několik desítek hodin před začátkem ligové šlágru přicházely informace o tom, že Plzeň přijde o svou útočnou jedničku Michaela Krmenčíka. Svůj zájem opakovaně projevoval Girondins Bordeaux a bylo ochotno vysázet za českého útočníka 180 milionů eur. Plzeň nabídku rezolutně odmítla a krmenčík si tak na podzim zahraje s českým mistrem Ligu mistrů proti Realu Madrid či AS Řím. Ve fotbale jsou však stejně jako jinde mnohé věci dvousečné.
Pokud majitelé Plzně říkali, že o odchodu Krmenčíka ani chvíli neuvažovali, tak lžou sami sobě. Podobná nabídka se už nikdy nebude opakovat a cenu nejlepšího plzeňského střelce výrazně nezvedne ani případný vydařený podzim v Lize nistrů. Přestupový trh je nemilosrdnýa úvahy o vyšší ceně jsou na české fotbalové scéně nerealistické a absurdní. Pánové Paclík a Šádek to moc dobře ví, ale nechtěli riskovat fanouškovský hněv.
I sám hráč musel mít během ligového šlágru myšlenky na francouzské angažmá v hlavě a možná měly vliv na jeho nepodařený výkon v ligovém zápase. Hráč má v Plzni samozřejmě platnou smlouvu a rozhodnutí jeho nadřízených je zcela legitimní. Teď si však i oni sami musí pokládat otázku, jaká bude situace v zimní přestávce. Nabídky ze západní Evropy se budou velmi pravděpodobně opakovat, všichni budou mít v hlavě úplně stejné dilema.
Trpělivost klubů z Francie, Anglie či Německa není nekonečná a šance na angažmá v elitních soutěžích se s přibývajícím věkem zmenšuje. Toho si musí mít v Plzni všichni na zřeteli a tajně již pravděpodobně hledají nové útočné eso. Další Krmenčíkovy výkony hodně napoví o tom, jak velké bylo jeho zklamání po nevydařeném přestupu do Bordeaux a všichni jsou zvědaví na to, jak se projeví jak na domácí scéně tak v Lize mistrů. Snad nebudou majitelé v předvánočním období svého rozhodnutí litovat.