Došlápnutí jednoho revolučního kroku

26. září 2018 v 18:34
Velký převrat se podle všeho chystá v Londýně. Tamní velkoklub bude nejspíš měnit majitele. Ruský ropný oligarcha Roman Abramovič čile hledá kupce svého zlatého vejce. Z hlediska událostí posledních měsíců se nejedná o nic překvapivého. Vztahy mezi Ruskem a Anglií nejsou z nejvřelejších a jeden z nejbohatších Rusů na to doplácel minimálně většími komplikacemi v oblasti vystavování víz do Velké Británie. Časy velkých posil hráčského kádru jsou v současné době minulostí, stavba nového stadionu se značně zpomalila a klubové ikony Frank Lampard a John Terry nedostaly od ruského bosse odpovídající nabídku na práci v klubovém managmentu.
Tento scénář si však fanoušci ani v nejčernějších snech nepřipouštěli. Po patnácti letech možná skončí jedna velká epocha klubových dějin. Směle můžeme mluvit o éru suverénně nejúspěšnější. Když v létě 2003 prodával anglický obchodních Ken Bates většinový podíl v klubu ruskému podnikateli, celá kolébka fotbalu vstřebávala velký šok. Anglie je velmi konzervativní země a to se projevuje i ve fotbale. Týmy z ostrovů se až v 60. letech poprvé objevily v evropských pohárech a místa pro hvězdy z kontinentu se začaly v Anglii výrazně prosazovat až v poslední dekádě 20. století.
Abramovič šel do obrovského rizika, protože případný neúspěch by vstřebával hodně těžko. Nyní je v pozici, kdy se mu celá Anglie musí klanět. Během jeho éry prošly klubem hvězdy jako Čech, Robben, Drogba či Hazard. Chelsea celkem pětkrát vyhrála domácí soutěž a poprvé stěhovala trofej pro nejlepší tým Evropy do Londýna. Chelsea si upevnila pozici v absolutní anglické špičce, která dostávala v předešlých letech zabrat a většinou byla fotbalovou jedničkou v britské metropoli.
Abramovič dokázal se obklopil absolutními profesionály, velmi dobře se staral o klubové PR a díky úspěchům se dostala Chelsea mezi komerčně nejúspěšnější týmy na úroveň Barcelony či Realu Madrid. Nový majitel je zatím zahalen tajemství, ale jisté je, že ho nečeká nic lehkého. Musí si být vědom srovnání s ruským miliardářem a případný pokles sportovní úrovně budou fanoušci nést s velkou nechutí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Sabča Sabča | Web | 26. září 2018 v 18:46 | Reagovat

taky mám ráda fotbal
jinak bych tě ráda pozvala na svůj blog, díky

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama